Kadarkút látnivalói

Római katolikus templom

Cím Kadarkút Árpád u. 1. 46.230129 N, 17.616530 E
Kapcsolat Nincs megadva elérhetőség
Kadarkúton már a török hódoltság előtti időben is volt plébánia. Egy 1748-ban kelt oklevél szerint: a falu északi részén közös temető van. Itt a régi idők szokása szerint temetővel körülvett szentegyház helyén épült fel a mai templom 1834 és 1840 között.

Az építkezés során fellelt koponyák és az északi részen még ma is látható kőalapú vaskereszt is valószínűleg ebből a régi temetőből maradt itt. Az oltárkép, orgona és harangok nélküli templomot 1840. június 14-én Szent Háromság vasárnapján (Imre László csokonyai esperes - plébános közreműködésével) szentelték fel.

A főoltárt, a szószéket és a székeket Mózer Jakab asztalos készítette el.
A harangokra megindul az adakozás-- így Veinbert Péter pécsi harangöntő hamar elkészítette a három harangot. Az oltárképet is elkészítette Schöfl József pesti festőművész. A 6 változatú orgonát Sommsich János rendelte Pécsről -- később 7+2 változatra bővítették.

1895-ben a hívek adakozásából kifestettették Marxneiter Viktor pécsi festővel.
A 20-as években a templom állapota szomorú képet mutatott. Felszerelése úgyszólván semmi, a legnagyobb és legkisebb harangot a háború alatt elvitte a hadsereg, s csak a középső maradt meg. 1924-ben megalakult a Harang - bizottság: célja, hogy a háborúba elvitt harangok helyett újakat szerezzenek be. 1925 szeptemberében 3 harangot rendeltek meg Szlezák László aranykoszorús harangöntőnél. A legnagyobb Szentháromság, a középső Magyarok Nagyasszonya, a legkisebb Szt. Imre herceg tiszteletére volt szánva.

A mai napig 2 harang hirdeti delente Isten dicsőségét a templom tornyában.
1933-ban újrafestették belül az épületet: Mórocz Miklós és Neubauer enyingi festőiparos.

Barokk mellékoltárral gyarapodott a templom (ami Bíró Imre körmendpusztai gazda ajándéka). 1934-ben ajándékozott Jálics Ernő szobrászművész a plébániának egy kis Szt. Teréz szobrot, amely mellett ma még két alkotása látható, - ezek később kerültek az egyház tulajdonába-Szt. Antalt és Szt. Ferencet ábrázolják.

1943-ban lengyel ablakkal gazdagodott az épület. A II. világháború üldöztetése elől idemenekült hívek ajándékozták az egyházközségnek, mely a Czensztohovai Szűzanyát ábrázolja. 1944 júniusában, majd novemberében látogatást tett Mindszenthy József veszprémi püspök az egyházkerületben és a kadarkúti plébánián szállt meg.

Az idő vasfoga és a háborús sérülések nagyon megviselték az épületet, felújításra szorult. Valószínű, hogy ekkor meszelték le a templom freskóit fehérre.
1958-ban kicserélték az ablakokat (a budapesti Mohay - cég). A szentély egyik ablaka Szt. Ervint, a másik Szt. Imre herceget, a harmadik ablak a hajóban a Magyarok Nagyasszonyát ábrázolja. A művészi ablakok nagyban emelik a templom szépségét.

A templomot 1960-ban az Országos Műemléki Hivatal empír stílusa és kora (120 év) miatt műemlékké nyilvánította.
Kirandulastervezo Kadarkut Katolikus Templom
Református templom
Kadarkút
0.41 km

Református templom, Kadarkút
Alerán-tó
Kadarkút
1.55 km

Alerán-tó, Kadarkút
Hencse National Golf & Country Club
Hencse
2.65 km

Hencse National Golf & Country Club, Hencse
Református templom
Hencse
2.70 km

Református templom, Hencse
Római katolikus templom
Hencse
3.27 km

Római katolikus templom, Hencse
Világháborús emlékmű
Hencse
3.29 km

Világháborús emlékmű, Hencse
Porta Pacis Lelkigyakorlatos Ház
Bárdudvarnok
12.87 km

Porta Pacis Lelkigyakorlatos Ház, Bárdudvarnok
Kamilla Vendégház Szenna
Szenna
12.94 km

Kamilla Vendégház Szenna, Szenna
Népi Hagyományőrző és Erdei Iskola
Kisbajom
14.54 km

Népi Hagyományőrző és Erdei Iskola, Kisbajom
Horgásztanya-Kemping
Boldogasszonyfa
23.07 km

Horgásztanya-Kemping, Boldogasszonyfa
Bíbic Vendégház
Kaposvár
27.29 km

Bíbic Vendégház, Kaposvár
Kund-kastély
Somogyfajsz
27.69 km

Kund-kastély, Somogyfajsz