Újszentmargita látnivalói

Margi-tanösvény

Cím Újszentmargita külterület 47.730375 N, 21.101658 E
Kapcsolat Web: www.margitanosveny.atw.hu
"Vannak más varázslatos tájai is a világnak, de bizonyos, hogy a legváltozatosabb a miénk Európában. Van egy kis igazi sivatagunk a Kiskunságban, Bugacon, mozgó homokhátakkal. Van löszpusztánk, tavaink, lápjaink, mocsaraink, erdőink, dombjaink."
S ezek közül az egyik varázslatos táj a miénk itt Újszentmargitán!

Margi-Tanösvény bemutatása
3 irányító tábla: Ezeken csak a tanösvény neve szerepel és a település főbb pontjain került kihelyezésre (napközi, iskola, főutca, stb.). Ezek a tanösvény kiindulási pontjához vezetik el a látogatókat.

A tanösvény hossza kb. 6000 méter. Ezen a távon elhelyezésre került 3 db ismeretterjesztő tábla, amelyek fából készülnek kis tetővel az időjárás elleni védekezés miatt. Az információs felület 80x120 cm-es. A tartósság miatt műanyagból készült, időjárás álló és UV álló. Ezeket a táblákat az élőhelyekhez igazítottuk. Minden táblán szerepel az adott területre jellemző élővilág bemutatása.

Kialakításra kerül egy 10m2 nagyságú stég, ahol testközelből figyelhetik meg a látogatók a vízi élővilágot.

A tanösvény legtávolabbi pontján a halastó közelében alakítottunk ki egy pihenőhelyet, amely rönkfából készült 5 db padból és egy szintén rönkfából készült asztalból áll. Ez a hely a legalkalmasabb arra, hogy különböző játékokat, beszélgetéseket, bemutatókat tartsunk (pl. útközben vett vízmintát tudunk mikroszkóppal megvizsgálni, gyógynövényeket tudunk határozni és elmondani jelentőségüket, stb.) Itt nyílik lehetőség a kirándulók étkezésére, pihenésére is.

1 db Tájékoztató térkép, a Tanösvény elején, a település központjában került elhelyezésre, amelyen szerepel a tanösvényt működtető, a Támogató, a tanösvény útvonala, hossza, jelzések, jellege, időtartama, látnivalók, az állomások, figyelmeztető jelzések.

A táblákon feltüntetésre került, hogy a projekt a Zöld Iránytű Alapítvány támogatásával valósul meg.

A működtetéssel kapcsolatosan hasznos információkhoz jutottunk egy kétnapos szakmai tapasztalatcserén, amely az NCA támogatásával valósult meg, s Felső-Tisza Alapítvány szervezésében jött létre. Itt élő tanösvényeket, működő erdei iskolákat látogattunk meg: Tarpai Tanösvény, Márokpapi erdei iskola, Tiszavasvári Bölcsbagoly Oktató Központ, Nyíregyházi erdészeti erdei iskola, Harangodi erdei iskola. A szakmai tapasztalat-szerzésen az alapítvány tagjain, önkéntesein kívül részt vettek a település civil szervezeteinek, intézményeinek képviselői is.

2009. december 15-én ünnepélyes avatást tartunk a tanösvény kiépítéséről, működéséről, előnyeiről, alapvető szabályokról, viselkedési normákról, a helyszín bejárásával. Információs segédanyagot dolgozunk ki, és terjesztünk a látogatók számára, amely segít az eligazodásban azok számára is, akik kevésbé ismerik a területet.

Folyamatban van a munkafüzetek, tananyagok kidolgozása a tanulók számára, amelynek segítségével a tanulók környezetismeret-, természetismeret órákon sajátítják el az ismereteket, az elméleti, frontális tanulás, tanítás kiegészül a gyakorlatorientált tanulással, tanítással.
Margi-tanösvény, Újszentmargita Margi-tanösvény, Újszentmargita Margi-tanösvény, Újszentmargita