Vasszécsény látnivalói

Ásványmúzeum

Cím Vasszécsény Gyöngyös utca 2. 47.183649 N, 16.749196 E
Kapcsolat Telefon: 94/377-557
A vasszécsenyi Ásványmúzeum és Földtani Bemutatóterem Pődör György elképzelése, valamint ikertestvére, a már elhunyt Pődör Miklós tervezése alapján egy romosan megvásárolt egykori tejcsarnokból került kialakításra családi beruházásban. A múzeum 120 négyzetméteren, négy teremben a tulajdonos válogatott gyűjteményéből, a nem a trianoni országra korlátozódó történelmi Magyarország, és a környező országok ásványait, kőzeteit és fosszíliáit mutatja be.

Itt van csak meg a történelmi Magyarország bányavárosainak összes címere, és egyedülálló módon itt táthatók csak együtt a védőszentek faszobrai: az árpádházi Szent Kinga, Szent Borbála és Szent Anna, de megtalálható fából megmintázva a múzeumban a Bányamanó, a besztercebányai-selmecbányai bányalegendák alakja is. Az alkotásokat Joó László toronyi fafaragó mester készítette. Megszemlélhető bocskai sapkás, fekete vállhajtós bányász díszegyenruha, amely egy bauxitbányász hagyatékából való. Ki vannak állítva régi bányászati eszközök, kellékek is. A vitrinekben pedig számtalan szebbnél szebb, értékesebbnél értékesebb ásvány, fosszília látható. Akadnak mikroásványok, ahogy UV-ásványok is, amelyek fehér színük ellenére UV-lámpa fényénél csodálatos színekben pompáznak.

A múzeum sok érdekes és szép, mára már nem gyűjthető ásványokkal is büszkélkedhet. Láthatók mátrai (Gyöngyösoroszi, Recsk), zempléni, mecseki vagy bakonyi anyagok, köztük egy ritka mellit Csordakútról. Ezt a szerves ásványt csak rövid ideig lehetett gyűjteni, mára már védett, de a lelőhelyet rekultiválták. Szintén kuriózum a smithsonit ásvány. Egy hatalmas, 20-25 kilós, Telkibánya mellől származó fehéropál is látható vitrinen kívül, ahogy jól mutat egy nagyobb borsókő is. Fosszíliák (régi, elpusztult állatok maradványai) is helyet kaptak a múzeumben. Ki van állítva egy dinoszaurusz lábnyoma is. Fellelhetők tengeri, agyar és fogfosszíliák is. Hihetetlen méretű és súlyú egy egykori mamutfog.

A látogató megismerkedhet a földtörténeti korokkal, az ásványok, kristályok, kőzetek és fosszíliák fogalmával, megtekintheti Vincze László festőművész Teremtérmítosz képét is.

Az udvaron álló kopjafát Pődör György egykori tanítványa, Borbás József fafaragó készítette a 2008-as megnyitóra. Kristályformákat szimbolizál, rajta a "Szerencse fel!" felirat. Az épület előtti úgynevezett megállító táblát a devecseri faüzem adta, és telepítette a múzeum elé ingyenesen. A két csille pedig egy ajkai ismerős ajándéka. Az eredeti, rendbe hozott csillék tele vannak ásványokkal, hogy a mai gyerekek is kaphassanak belőlük.

Alkalmanként szerveznek a múzeumben programokat is. Gyakori vendégek itt a kis óvodások és az iskolások. Tartanak foglalkozásokat az ovisoknak, de rendhagyó tanóráknak is helyszíne az Ásványmúzeum, amelyben a rendszeresített Vendégkönyvben írhatják le élményeiket, véleményüket a látogatók.

Állandó nyitva tartás nincs, az Ásványmúzeum előzetes bejelentkezéssel és időpont egyeztetéssel látogatható.
Kirandulastervezo Vasszecseny Asvanymuzeum Kirandulastervezo Vasszecseny Asvanymuzeum 2 Kirandulastervezo Vasszecseny Asvanymuzeum 3