Vámosatya látnivalói

Büdy-várrom

Cím Vámosatya külterület 48.196256 N, 22.424268 E
Kapcsolat Web: www.vamosatya.hu
A Büdy család váráról egy 1557-es oklevél tett említést, miszerint azt Büdy Mihály ispán elhagyta, és azt Izabella királyné részére Balassi Menyhért Hagymási Kristóffal együtt elfoglalta. A várat a Büdyek 1563-ban visszakapták, ám 1564-ben, amikor Báthory István ostrom alá fogta, a szabad elvonulásért átadták neki. Báthory a várat leromboltatta. 1567-ben a tatárok feldúlták a falut, a lakosokat elhurcolták.

A falu azonban rövidesen ismét jelentős hellyé vált, hiszen 1658-ban és 1710-ben is tartottak itt megyegyűlést. Csanády Sándor itteni birtokos 1874. december 9-én egy 710 ölnyi belső atyai telket és Hetényben 6 hold földet íratott „Kossuth Lajos turini lakos” nevére, hogy az választó és választható legyen. Kossuth ezekről 1879-ben, a honosítási törvény szentesítése után lemondott.

A XVI. században építtethette Büdy Mihály beregi főispán. Kőből épült a leírások szerint négy saroktornyos, négyzetes alaprajzú erősség. A harcok, támadások eredményeként a belső vár emeleti része a talajszinttel vált egyenlővé. Sajnos a várromot a gaz, lom belepte. A várat körülvevő belső szárazárok 40×40 méteres háromszintes kőből, téglából készült építményt véd. A 100×100 méteres 3-5 méter széles földsánc és külső oldalán a kb 3-5 méter mély vizesárok nyomai maradtak meg és óvták meg a mezőgazdasági műveléstől e fontos műemléket. A környéken, a hazai beregi síkságon más kővárnak nyomát sem találni.

A tatárok és a törökök támadásai ellen biztosított menedéket a Csaronda és Mirc patakok vizével táplált vizesárokkal körülvett erődítmény. A XVII. század elején kihaltak a Büdyek, majd több kisbirtokos kezén ment keresztül a vár, míg elhagyatva pusztulásnak indult.

Gelénes felől közeledve Vámosatyához, a községhez közel, az úttól balra találjuk egy akácos közepén a vár maradványait. A közúttól kb. 15 perc alatt juthatunk gyalog a várhoz a szántón keresztül. Száraz időben személygépkocsival is látogatható. A vendégek fogadására parkoló, padok, esővédők épültek. Jól kivehető körben a külső vizesárok, a belső szárazárokban épített fahídon át közelíthetők meg a csekély falmaradványok. A feltáráshoz ásott szoba részletek, kút, kémény, boltívek melyek az alsó szint létezését igazolják. A leomlott, lerombolt falmaradványok jótékonyan betakarják, őrzik az utókornak a még ismeretlen emlékeket. A Bockerek tanösvény kiinduló pontja vagy végállomása. A Naturpark szervezésében állomáshely és kilátó épült a területen.
Vamosatya Budy Varrom
Történelmi Emlékpark
Vámosatya
1.69 km

Történelmi Emlékpark, Vámosatya
Tájház és Látványtár
Vámosatya
1.69 km

Tájház és Látványtár, Vámosatya
Református templom
Vámosatya
1.71 km

Református templom, Vámosatya
Fa harangtorony
Vámosatya
1.71 km

Fa harangtorony, Vámosatya
Büdy Emlékház
Vámosatya
1.75 km

Büdy Emlékház, Vámosatya
Református templom
Gelénes
2.11 km

Református templom, Gelénes
Forgách-kastély
Mándok
26.81 km

Forgách-kastély, Mándok
Idehaza Vendégház Kisszekeres
Kisszekeres
30.66 km

Idehaza Vendégház Kisszekeres, Kisszekeres
Szigeti Tanya
Petneháza
34.00 km

Szigeti Tanya, Petneháza
Bogáthy-kúria
Nyírbogát
53.24 km

Bogáthy-kúria, Nyírbogát