Tatabánya látnivalói

Mária-szakadék

Cím Tatabánya Csákányospuszta 47.515487 N, 18.456242 E
Kapcsolat Nincs megadva elérhetőség
A Mária-szakadék, azaz inkább szurdokvölgy a Béla-forrás egykor bővebb vizének eredménye, ma sziklás, kidőlt fákkal teli, körülbelül fél kilométer hosszú. Egy amatőr faszobrász Mária arcát véste a kereszteződés egyik törzsébe. Általában a nap alig-alig süt be ide.

Fokozatosan emelkedő, csúszós ösvényen haladhatunk egyre magasabbra, miközben mellettünk a különleges sziklasípok mohakabátban feszítenek. A szűk völgyből nem látszik ugyan, de tőlünk délre emelkedik a Vértes legmagasabb csúcsa, a Nagy-Csákány. Patak már nem csörgedezik a szurdok alján, viszont vastag avarszőnyegen sétálhatunk.

A Béla-forrás irányába indulva, kis kitérővel, a kereszteződésben a pötty jelzés irányítja a kirándulókat. 1051-ben I. Béla németek felett aratott győzelme emlékére nevezték el a forrást. III. Henrik katonái vértjüket hátrahagyva menekültek a magyarok elől, ennek szerepe lehet a Vértes-hegység elnevezésében is.

A völgyfőhöz közeledve a táj szelídebbé válik, jobbról ismét csatlakozik hozzánk a K+ jelzés, majd pár perc múlva hatalmas fák árnyékában találunk rá Körtvélyespuszta egykori temetőjére. A sejtelmes, misztikus sírkert sírkövei közt találunk a hajdani telepesek nemzetiségére emlékeztető, lesüppedt, gótbetűs, német feliratút is.

A K-jelzésen maradva elmegyünk egy szép tisztás mellett, majd a jelzések balra letérnek a jobbra kanyarodó aszfaltútról, hegynek felfelé megyünk, a Körtvélyes (Bikkavas) (463 m) északi nyúlványára. Utunk csodaszép bükkösön át folytatódik, a K rom jelzésen haladva pár méter után kibukkannak a fák közül a Vitányvár romjai.

Az erődítményt valószínűleg a 13. században emelték. A török időkben többször is gazdát cserélt. A később az Esterházyak tulajdonába került, hadászati jelentősége megszűnt, köveinek nagy részét a lakosság elhordta a környező építkezésekhez. A gótikus stílusú belsőtornyos vár lakótornyainak falai még most is helyenként 10-15 méterre magasodnak. A romoktól szép kilátás nyílik.

Leereszkedve egy meredek úton a völgybe, egy bükkfára faragott Rockenbauer Pál- arcmás mellett sétálunk el. A közelben megtaláljuk a Szarvas-kút csekély hozamú forrását és a Mátyás-kutat, valamint a Szép Ilonka-forrást. A Vértes-hegység Mátyás király kedvelt vadászterülete volt. A monda szerint egy fiatal lány, Szép Ilonka itt találkozott az álruhába öltözött Mátyással és menthetetlenül beleszeretett.

Amikor a Vértes vadonjában élő Ilonka rájön, hogy szerelme valójában maga az uralkodó, rögtön megérti, hogy nem lehet közös jövőjük. A reménytelenség elemésztette Ilonkát, a szíve megszakadt bánatában. A visszatérő király már csak a sírját találta meg. A mondát Vörösmarty Mihály dolgozta fel Szép Ilonka című versében.
Tatabanya Maria Szakadek
Körtvélyesi kilátó
Tatabánya
0.69 km

Körtvélyesi kilátó, Tatabánya
Felsőgallai Szűz Mária templom
Tatabánya
2.76 km

Felsőgallai Szűz Mária templom, Tatabánya
Medvehagyma tanösvény
Tatabánya
3.12 km

Medvehagyma tanösvény, Tatabánya
Felsőgallai Kálvária kápolna
Tatabánya
3.16 km

Felsőgallai Kálvária kápolna, Tatabánya
Bakugrók szobor
Tatabánya
3.53 km

Bakugrók szobor, Tatabánya
Vitányvár
Vértessomló
4.16 km

Vitányvár, Vértessomló
Ligetszállás
Szárliget
3.80 km

Ligetszállás, Szárliget
Villapark Várgesztes
Várgesztes
7.18 km

Villapark Várgesztes, Várgesztes
Esterházy Fogadó
Gánt
9.74 km

Esterházy Fogadó, Gánt
Lovas Zugoly Vendégház és Lovarda
Csabdi
13.35 km

Lovas Zugoly Vendégház és Lovarda, Csabdi
Hotel Pancho
Felcsút
13.60 km

Hotel Pancho, Felcsút
Héregi Harangszó Vendégházak
Héreg
14.13 km

Héregi Harangszó Vendégházak, Héreg