Tar látnivalói

Tuzson Arborétum

Cím Tar Fenyvespuszta 47.939929 N, 19.794244 E
Kapcsolat Web: www.bnpi.hu
Tar települést elhagyva, a Csevice-forrásoktól tovább haladva a sárga jelzésen juthatunk el Fenyvespusztára a mintegy 4 ha nagyságú Tuzson arborétumhoz.

TÖRTÉNETE
A fagyűjtemény megalapítója dr. Tuzson János egyetemi tanár, aki kísérleti céllal hozta létre a gyűjteményt. Kutatásai során elsősorban a fás növények szövettanával, növényföldrajzi és ősnövénytani vizsgálatokkal foglalkozott. Elsőként végzett szövettani összehasonlító vizsgálatokat az ipolytarnóci ősfenyő kovásodott fatörzsével kapcsolatban (meghatározása alapján nevezték el a fatörzset Pinus tarnociensis-nek). Emellett csemeteneveléssel és növénynemesítéssel, valamint gyógynövényekkel is foglalkozott. Elsősorban a gyapjas gyűszűvirág (Digitalis lanata) és a piros gyűszűvirág (Digitalis purpurea) termesztésével kísérletezett. Az utak mellett még most is előforduló rózsatövek a rózsaolaj nyerésére irányuló kísérleteire emlékeztetnek.

A fenyvespusztai erdőbirtokot 1925-ben vásárolta, ebből a területből választotta ki a patakparton a gyűjtemény helyét. 1927-1928-ban az erdőállomány letermelésével és talajfeltöréssel kialakított területen elsősorban örökzöldek telepítésével és szaporításával foglalkozott. Drótkosárban, földlabdával hozatta az egzóta fajokat távoli országokból. A második világháború után az erdőgazdaság tulajdonába került a terület, aki a különböző facsoportokat összekapcsolva, a közöttük lévő területeken csemeteneveléssel foglakozott.

Az arborétumot jelenleg az Egererdő Rt. kezeli, az egykori Fenyvespuszta területén erdészeti erdei iskolát hoztak létre és több közösségi rendezvénynek ad otthont a terület.

NÖVÉNYZETE
Lucfenyő (Picea abies), vörösfenyő (Larix decidua), erdei fenyő (Pinus sylvestris), oregoni hamisciprus (Chamaecyparis lawsoniana) és vöröstölgy (Quercus rubra) csemetéket neveltek itt. 1970-ben a csemetenevelés teljesen megszűnt, a felszabadult parcellákat a fent említett fajokon kívül szelídgesztenyével (Castanea sativa) és jegenyefenyővel (Abies alba) ültették be.

A mára még megmaradt fafajokból említést érdemel a közel 70 éves, kb. 300 cm törzskerületű atlaszcédrus (Cedrus atlantica), melyről pár évvel ezelőtt egy nagyobb ága lehasadt. A balzsamfenyő (Abies balsamea), a Colorado-fenyő (Abies concolor), a kaukázusi jegenyefenyő (Abies nordmaniana), a bérci fenyő (Pinus montana), az oregoni hamisciprus (Chamaecyparis lawsoniana) facsoport, a szürke dugászfenyő (Pseudotsuga menziesii var. caesia) és zöld duglászfenyő (Pseudotsuga menziesii) facsoport, valamint a japán juhar (Acer palmatum) több példánya.
Kirandulastervezo Tar Tuzson Arboretum 1 Kirandulastervezo Tar Tuzson Arboretum 2 Kirandulastervezo Tar Tuzson Arboretum 3
Szakadás-árok szurdokvölgy
Tar
1.77 km

Szakadás-árok szurdokvölgy, Tar
Csevice forrás
Tar
2.62 km

Csevice forrás, Tar
Hasznosi víztározó
Pásztó
3.17 km

Hasznosi víztározó, Pásztó
Tari fehérkő
Tar
3.40 km

Tari fehérkő, Tar
Cserteri várrom
Pásztó
4.04 km

Cserteri várrom, Pásztó
Gortva-Jójárt kilátó
Pásztó
4.11 km

Gortva-Jójárt kilátó, Pásztó
Hotel Narád****
Mátraszentimre
8.70 km

Hotel Narád****, Mátraszentimre
Mátra Gold Vendégház
Mátraszentimre
9.23 km

Mátra Gold Vendégház, Mátraszentimre
Három Piszke Vendégház
Mátraszőlős
10.78 km

Három Piszke Vendégház, Mátraszőlős
Rigófeszek Vendégház
Mátraszele
15.40 km

Rigófeszek Vendégház, Mátraszele
Mátra Tábor Sástó
Gyöngyös
19.23 km

Mátra Tábor Sástó, Gyöngyös
Hotel Residence Ózon Conference & Wellness Hotel
Gyöngyös
19.66 km

Hotel Residence Ózon Conference & Wellness Hotel, Gyöngyös