Székesfehérvár látnivalói

Szent István Király Múzeum - Rendház

Cím Székesfehérvár Fő u. 6. 47.192826 N, 18.408946 E
Kapcsolat Telefon: 22/315-583 Web: www.szikm.hu Email küldése

A rendház épülete 1978-ban került a múzeum kezelésébe, és ma a Szent István Király Múzeum központjaként működik. Itt található a római kőtár mellett a régészeti kiállítás, a díszterem pedig időszaki kiállításoknak ad helyet. Az épület otthont ad a központi restaurátor műhelynek, a fotólaboratóriumnak és az adattárnak, valamint az ország egyik legnagyobb antropológiai gyűjteményének. Itt kapott helyet a központi előadóterem és a muzeológusok kutatószobái is. A látogatók figyelmét a kiállításokon kívül szeretnénk felhívni a lépcsőház és az előadóterem gazdag stukkódíszítésére, amely valószínűleg egy olasz művész keze munkája. A második emeletre vezető lépcsőház freskói a lorettói litánia szövegét illusztrálják. Ezek a képek sokáig ismeretlenek voltak, valószínűleg a XIX. század elején vakolták be őket. Feltételezések szerint alkotójuk a templom freskóit készítő Franz Sambachot segítő jezsuita fráterek, Anton Werle és Johann Magis közül került ki.


Az épület története

A Fő utca, a Szt. János köz és az Oskola utca által határolt telket 1688-ban vették birtokba, amikor a város használatba vette a török kori minaretes templomot és a hozzá kapcsolódó épületet. Az új templomot és a rendházat két szakaszban építették fel 1742 és 1756 között, valószínűleg a Paul Hatzinger által tervezett, Martin Wittwer köréhez tartozó munkák alapján. Miután a jezsuita rendet feloszlatták, 1777-ben a pálos atyák vették át az épületeket. Az ő rendjüket 1786-ban feloszlatták, és a rendház a katonaság birtokába került, raktárként, majd a napóleoni háborúk alatt kórházként használták. 1813-ban a ciszterciek kapták meg az épületegyüttest, amely az 1950-es szerzetesrendek feloszlatása után középiskolás diákotthonként működött.


Állandó régészeti kiállítás és Kőtár

1992-ben megnyílt a Szent István Király Múzeum állandó régészeti kiállítása a rendház első emeletén, a földszinten pedig a megyei Római Kori Kőtár (Lapidarium) és a Díszudvar. A kiállítás 1993-ban elnyerte az Európai Múzeumok Szövetségének elismerését, a "European Museum of the Year Award – Special Commendation"-t. A Római Kori Kőtárban a Fejér megye területéről származó, a II-IV. századi római kori kőemlékek láthatók, köztük sírkövek, szarkofágok, oltárok, mérföldkövek és császárszobrok töredékei.

Az első emeleten négy önálló kiállítás vezeti végig a látogatót Fejér megye régészeti emlékein, a neolitikumtól a török kor végéig:

  1. Évezredek kincsei
  2. Töredékek Fejér megye múltjából
  3. Székesfehérvár a középkorban és a török korban
  4. A Szent István által építtetett királyi bazilika

A folyosón található "Töredékek Fejér megye múltjából" kiállítás szemléletesen egészíti ki az általános és középiskolások számára szervezett múzeumi történelemórákat. A folyosóval párhuzamos termekben pedig az "Évezredek kincsei" kiállítás mutatja be az adott korszak gazdag leletanyagát.

Szekesfehervar Rendhaz 1 Szekesfehervar Rendhaz 2 Szekesfehervar Rendhaz 3