Székesfehérvár látnivalói

Egyházmegyei Múzeum - Prohászka Emlékszoba

Cím Székesfehérvár Városház tér 4. 47.191563 N, 18.409404 E

Az Egyházmegyei Múzeum 1938-ban nyílt meg Székesfehérváron, és az ország első egyházmegyei gyűjtőkörű intézményévé vált. Kezdetben a helyi Szeminárium épületében működött, majd 1998-ban átköltözött a Városház téri ferences rendházba, amely maga is fontos szerepet játszik a város történetében. Ez az épület az 1700-as években készült el, és hosszú ideig a ferences rend központja volt Székesfehérváron​.

A múzeum egyik fő célja, hogy bemutassa a Székesfehérvári Egyházmegye történelmi kincseit és vallási örökségét. Állandó kiállításán ötvösmunkákat, egyházi textíliákat, barokk festményeket és szobrokat tekinthetnek meg a látogatók. Ezek az értékes műtárgyak hűen tükrözik az egyház gazdag kulturális és spirituális hagyatékát​.


Prohászka Ottokár püspök emléke – Az Emlékszoba bemutatása

Az Egyházmegyei Múzeum egyik legismertebb kiállítása a Prohászka Emlékszoba, amely Prohászka Ottokár püspök életét és munkásságát mutatja be. Prohászka, akit gyakran "Magyarország apostolaként" emlegetnek, fontos szerepet játszott a magyar katolikus egyház megújításában. Az emlékszoba különlegessége, hogy interaktív módon, audiovizuális eszközökkel és fényhatásokkal segíti a látogatókat a püspök gondolataival való elmélyülésben. A kiállítás során Prohászka írásai és beszédei vezetik végig az érdeklődőket, amelyek betekintést nyújtanak életének különböző szakaszaiba​.

Az emlékszoba egy kápolnát idéző térben kapott helyet, ahol Prohászka elmélkedései hallhatók, melyeket a Magyar Katolikus Rádió munkatársai elevenítettek meg. Ez a szoba nem csupán történelmi emlék, hanem spirituális élményt is nyújt a látogatóknak, amely közelebb hozza Prohászka örökségét​.


Kiállítások és látnivalók

A múzeum állandó kiállítása a Székesfehérvári Egyházmegye liturgikus tárgyait mutatja be, beleértve az értékes barokk műalkotásokat, egyházi textíliákat és szobrokat. Az egyik legfontosabb kiállított tárgy a híres Pauer-kereszt, amelynek különlegessége, hogy talpazatán a bazilika mozaikjai láthatók​. Emellett időszakos kiállítások is látogathatók, amelyek rendszeresen újabb vallási és művészeti kincseket tárnak a látogatók elé.


Székesfehérvár vallási öröksége és hatása a régióban

Székesfehérvár történelmi jelentősége nemcsak politikai, hanem vallási szempontból is kiemelkedő. A város több száz éven át a magyar királyok koronázási helyszíne és fontos temetkezési központja volt. 1777-ben, Mária Terézia uralkodása alatt, Székesfehérvár püspöki székhellyé vált, amely tovább erősítette a város vallási központként betöltött szerepét​. A kiállítás a város és a régió vallási örökségét ápolja és mutatja be, szorosan összefonódva Székesfehérvár szakrális múltjával.


Információk a látogatóknak

A múzeum hét bizonyos napjain tart nyitva: keddtől csütörtökig 10 és 15 óra között, szombaton pedig 10 és 17 óra között várja a látogatókat. Ezen kívül előzetes bejelentkezéssel egyedi időpontokban is látogatható a kiállítás​. A jegyárak kedvezményesek, így a diákok és nyugdíjasok számára is elérhető a múzeum. Tárlatvezetés is igénybe vehető, amely csoportok számára ingyenes egy bizonyos létszám fölött​.

Szekesfehervar Egyhazmegyei Muzeum 2 Szekesfehervar Egyhazmegyei Muzeum 1 Szekesfehervar Egyhazmegyei Muzeum 3 Szekesfehervar Egyhazmegyei Muzeum 4