Szeghalom látnivalói

Mundérba bújt történelem

Cím Szeghalom Tildy Zoltán utca 14. 47.017864 N, 21.175989 E
Kapcsolat Telefon: 70/339-7837 Web: www.facebook.com Email küldése
A jelenleg látható több mint négyezer tételt bemutató kiállítás, közel negyed százados gyűjtőmunka eredménye. E negyedszázadban számos gazdag adomány gyarapította a gyűjteményt, amiért az adományozókat hálás köszönet illeti meg. Úgyszintén széles gyűjtői kapcsolat alakult ki mind hazai, mind külföldi gyűjtőkkel, amelyek révén ritkaság számba menő relikvia került a kiállításba.

Az első időszaki kiállításra 1994-ben került sor akkor még mintegy 24 négyzetméteres területen. Három évvel később, már háromszor ekkora területet sikerült megtölteni a gyűjteménnyel. A szeghalmi időszaki kiállítások – amihez egy-egy helyi intézmény adott helyet – mellett, vándorkiállításokkal is bemutatkozott a gyűjtemény, így Békéscsabán, Kecskeméten, később pedig Orosháza, Debrecen, Szolnok, Pécs fogadta a gyűjteményt.

2005-ben a szeghalmi városvezetés jó szándékú patronálásával, az akkor megüresedett volt kollégiumi épületbe mintegy száz négyzetméteren nyílt meg az állandó kiállítás. Ettől kezdve Szeghalom új idegenforgalmi látnivalóval büszkélkedhet. Az immár évtizedes gyűjtemény hamar kinőtte az első helyet, amit jól érzékeltet – itt ismét a városvezetés segítő szándékát kell kiemelni –, hogy hat évvel később, a városközpont nagyszabású rekonstrukciója során felújításra került Simay Kisdedóvó épületében, reprezentatív helyen mintegy 260 négyzetmétert biztosított a relikvia gyűjtemény számára.

Az új helyen tematikusan kerültek bemutatásra a kiállítás egységei. Jelenleg hét termet foglal el az állandó kiállítás. Az első két teremben a magyar honvédség emlékanyaga látható, 1848-tól napjainkig. A harmadik terem a nemzetközi egyenruhákat mutatja be, a második világháborútól kezdődően, a „Hidegháború” korszakán keresztül. A negyedik egységben a rendszerváltást követően szolgálatot teljesítő honvéd tábornokok, vezérkari főnökök ruhái mellett a szolnoki helikopter bázis és ejtőernyős alakulat emlékei, valamint Kovács Gyula poszthumusz tűzszerész hadnagy katonai pályafutásának emlékei láthatók. Ezt követi a Kádár-korszak Munkásőrségének és ifjúsági mozgalmának terme, ahol a Magyar Honvédelmi Szövetség emlékanyaga is megtekinthető. A hatodik egységben a helyi, a hazai- és nemzetközi tűzoltóság tárgy emlékei lettek kiállítva. Az állandó kiállítást a hazai és nemzetközi rendvédelmi szervek terme zárja.

Az állandó kiállítás mellett időszaki kiállító terem működik, ahol harctér kutatók, gyűjtők, hagyományőrzők bemutatkozó kamara kiállításait lehet látni.
Az állandó kiállítás bázisán a város kulturális életéhez kapcsolódóan honvédelmi hagyományőrző programokat szervezünk. Úgyszintén központja lett a harctér-kutatásnak és a regionális hadisír gondozásnak, nyilvántartásnak. Az utolsó órákban végre szervezetten megkezdődhetett a második világháborús visszaemlékezések gyűjtése.
Mundérba bújt történelem, Szeghalom Mundérba bújt történelem, Szeghalom Mundérba bújt történelem, Szeghalom