Szatymaz látnivalói

Szent István király-templom

Cím Szatymaz Kossuth utca 2. 46.344961 N, 20.048143 E
Kapcsolat Web: www.site.szatymaz.hu
A tanyaközpont első kápolnája 1902-ben épült Tóth Imre szegedi ügyvéd és szőlősgazda kezdeményezésére. A Szent István tiszteletére épített templomot augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján Dessewffy Sándor csanádi püspök szentelte fel.

Mivel a kápolna a kezdetektől kicsinek bizonyult, a hívők körében mozgalom indult önálló plébánia alakítására. Glattfelder Gyula megyés püspök elfogadta a terveket, Szeged város pedig támogatta az indítványt. 1937. december 29-én a városi közgyűlés kimondta, támogatja az egyházközség kérését a templombővítést illetően, ha a költségeket a hívők vállalják. A lakosság 25 millió koronát, fuvart, és szakmunkát vállalt.

Az új templom Tápai Dezső szatymazi és Sebestyén Endre (1888–1966) szegedi műépítész tervei alapján csúcsíves, neogótikus stílusban épült. A korábbi kápolnából csak a szentély és a fő torony maradt meg, az új épületet már hármas toronnyal építették, aminek eredményeképp a férőhely háromszoros lett: 1200 hívő fér el benne. A neogótikus jellegű templom tornya és két „fiatornya” hossztengelyének közepén található. Színes üvegablakai és padjai a helyi családok adománya, két manuális orgonáját a pécsi Angster készítette 1942-ben. Az építkezés ideje alatt a miséket a szabad ég alatt tartották.

Az ugyancsak Szent Istvánról elnevezett, 1938. november elsején elkészült kápolnát Glattfelder Gyula megyés püspök 1939. augusztus 20-án szentelte fel.

A Szent István Templom üvegablakai
Szatymaz környékén nem igen találni még egy olyan falusi templomot, amelyet kiváló üvegfestők által alkotott üvegablakok díszítenék – településünk kápolnaablakai azonban éppen ilyenek.

Amikor a templom átépítése befejeződött, az ablaknyílásokat színes-átlátszó üvegdarabokkal díszítették. Ezeket ólompánt fogja össze, sötét vonalai adják az ablakon látható alak körvonalát is. A neogótikus, csúcsíves üvegablakok szokatlanul tiszta, világos színei – főleg napos időben – kiválóan pótolják a falra festhető freskókat, és mély benyomást tesznek mindenkire.

Magyarország legnagyobb ólmozott-festett templomablaküveg-együttesét Róth Miska ekkor már kiforrott stílussal rendelkező tanítványa, Zsellér Imre budapesti üvegfestő és mozaikművész készítette.
Szent István király-templom, Szatymaz Szent István király-templom, Szatymaz Szent István király-templom, Szatymaz