Réde látnivalói

Rédei 24 fenyő

Cím Réde Kinizsi u. 38. 47.423970 N, 17.918600 E
2015. október 2-án megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt a Komárom-Esztergom megyei rédei Esterházy-család intézőjének 1879-ben épült kúriájában található vadászati és természetrajzi gyűjtemény. A korhűen felújított épület termeiben apró- és nagyvad trófeák, valamint az elmúlt századok puskaműveseitől származó 45 régi vadászpuska és kiegészítőik kerültek kiállításra.

A gyűjtemények a Bakony vadászati hagyományainak bemutatását, az ifjúság és a vadászati szakszemélyzet tanítását, a magyar vadászati kultúra és természetvédelem ügyét kívánják szolgálni.

Az 1990-es évek végétől lakatlan épületet az önkormányzat azzal a kikötéssel értékesítette, hogy a vevő felújítja az ingatlant és környezetét. A csaknem 500 négyzetméter alapterületű épület új tetőt és korhű nyílászárókat kapott, visszakerültek az ablakokat elfedő spaletták és eredeti állapotába állították vissza a belső tereket.

Réde kastélyparkjában egy csoportban található 24 fenyő, amelyet Esterházy Imre gróf ültetett a 19. század derekán. A kúriához tartozó egy hektáros területen a megnyitás napján – 2015. október 2-án - Varga János és fia Varga Tamás szintén elültettek 24 feketefenyő csemetét, a most mintegy 150 éves fenyők utódaként. Ők egyben védnökséget vállaltak a 24 öreg és a 24 fiatal fenyő fölött.

Az 1879-ben épült kúriában egy ideig az Esterházy-család tagjai is éltek, miután 1947-ben a kastélyuk teteje leégett. Az épület később tanácsi kezelésbe került, orvosi rendelőként, szolgálati lakásként hasznosították. Utolsó lakói a helyi bútorüzem erdélyi vendégmunkásai voltak.

Intézőház
A köznyelv szerint ez az épület, az Intézőház 1879-ben épült, ahol az intézőn túl a jószágigazgató irodája is helyet kapott. Utolsó rédei intéző a mosonmagyaróvári Újhelyi Imre fia, Újhelyi László volt. Újhelyi Imre a Magyaróvári Mezőgazdasági Akadémia európai hírű tudós professzora volt. Fia László, neveltetése és tudása alapján Farkas Jenő erdőmérnök kollégájával a rédei uradalomban megteremtette az akkori modern mezőgazdálkodást (pl. gőzeke) és megalapozta az itteni vadállomány megvédését, szakszerű és természetvédő vadászatát.
1947-ben sajnos a kastélyépület leégett. Szépségét a kávézó teremben látható fényképek mutatják. Megsemmisülésével a magyar műemlékek sorát nagy veszteség érte. 1947-től a leégett grófi kastélyból az Esterházy család Rédén élő tagjai ide költöztek és pár évig ebben az intézőházban laktak, majd tanácsi kezelésbe kerülése után a házat orvosi rendelőként, szolgálati lakásként hasznosították. Lakott itt orvos, állatorvos, tanító. Szerencse, hogy ez az épület nem maradt lakatlanul, mert használat nélkül ez a nagyon értékes „hírmondó” is a kastély sorsára jutott volna. Utolsó lakói a helyi bútorüzem erdélyi vendégmunkásai voltak.
A 90-es évek végén az épület teljesen kiürült, pénz hiányában felújítása elmaradt, állaga folyamatosan romlott, míg az Önkormányzat 2013-ban értékesítette a jelenlegi tulajdonosnak – Varga Jánosnak – azzal a kikötéssel, hogy az épület és annak környezete felújításra kerül. Ez megtörtént és helyet ad a gyűjteményeknek. A gyűjtemények bemutatásával az egykor oly híres magyar vadászati kultúra megőrzését, erősítését kívánják szolgálni, példát mutatva más, hasonlóan gondolkodó embernek, hogy sokat lehet tenni a magyar vadászati kultúra és természetvédelem nagy ügyéért.
Az intézőházban kiállított gyűjtemények megtekinthetők, előzetes bejelentkezés alapján.

Gyűjtemények
Az épületben apró- és nagyvad trófeák láthatók, kiegészülve természetrajzi elemekkel. Meg kell jegyezni, hogy ez csak a kezdet, mert a rovar- és növényvilág egyedeinek gyűjtése és kiállíthatósága hosszabb időt vesz igénybe. A nagyvad trófeákat a Varga család, az apróvad trófeákat Baracs Zsolt erdész bocsátotta rendelkezésre, a természetrajzi gyűjtemény összeállítását Halász György biológia tanár és a Bakonyi Természettudományi Múzeum segítette.
A gyűjtemény további kiemelkedő része a 45 db hatástalanított míves, régi vadászfegyver és kiegészítők, fegyverenként részletes leírással. Minden egyes darab az elmúlt századok puskaműveseinek magas fokú szakmai és művészi tudását mutatja be. Felhívja a figyelmet a nagybecsű régi vadászfegyverek és szerszámok megmentésére, hagyományok megőrzésére. Dr. Války István vadász (okl. építészmérnök) a vadászat fontos kellékeinek elkötelezett gyűjtője, örömmel csatlakozott gyűjteményével az alapító Varga János jelentős tervének megvalósításához.
Az alapító nyitott működést tervez. A gyűjtemények bemutatásával a Bakony-térség, de akár országos hiányt is akar pótolni, kiszolgálni a szépre vágyó közönséget, elősegíteni a tanuló ifjúság és gyakorló vadászok okulását, nem utolsó sorban a vadászati szakszemélyzet tanítását, nem csak könyvből, hanem valóságos élményekkel.
Fentieken túl a bemutatóhely létesítésével, mely joggal nevezhető vadászati múzeumnak is az alapító szeretné növelni Réde község ismertségét, turisztikai vonzerejét.
Remélhetőleg az erőfeszítések, a sok munka nem volt hiábavaló, és a célok megvalósulnak.
Rede 24 Fenyo 1 Rede 24 Fenyo 2 Rede 24 Fenyo 3