Rábacsanak látnivalói
Keresztelő Szent János templom
Cím
Rábacsanak
Hunyadi utca
47.525863 N, 17.289442 E
Kapcsolat
Nincs megadva elérhetőség
Hozzászólások
Ehhez a látnivalóhoz még nem érkezett hozzászólás.
A templom hajója 22 méter, míg a torony magassága közelít az 50 méterhez. Stílusa svéd-román, amellyel együtt jár a gótikus templomok belső tompított világosságával szemben, a templom ragyogó belső világossága. A terveket Krebs János budapest építészmérnök készítette. A harangokat a soproni Seltenhofer – cég készítette.
A rábacsanaki templom megáldásának napja 1925. november 15. 1932-ben nemes adományokból impozáns főoltárat emeltek. Ebben az évben június 26-án szentelte fel a templom belső értékeit, és a templomot Grősz József püspök.
A főoltárat Krausz Lajos oltárépítő szobrász készítette. A főoltár ruskicai márványból készült. Az oltáron látható, amint Keresztelő Szent János megkereszteli Jézust. Bal oldalon Szent Imre, jobb oldalon Szent Borbála látható.
Ruisz József Budapesten élő, Rábacsanakról elszármazott kéményseprő mester és felesége Molnár Terézia nagylelkű adományokból Horváth János helyi plébános a templom felszerelését rendelte meg. A művészi szószék tervezője Schutzbach Antal. Hét színes üvegablak is van a templomban, ezek családi adományok. Mindegyik üvegablak 1932-ben Palka János budapesti üvegfestő műhelyében készült. A Szent sírt művészi Krisztus - szoborral Krasznai – Krausz Lajos alkotása. 1934. március 11-én áldotta meg Breyer István győri püspök.
Az orgaona Ruisz hagyaték,1935-ben készítette a budapesti Rieger – cég. A Jézus szíve mellékoltár fehér márványból készült, Domonkos Alajos rábacsanaki származású, ceglédi borkereskedő ajándéka. A mellékoltárat, és a keresztelő kutat Apor Vilmos püspök áldotta meg, 1943. december 8-án. A Szent – Sebestyén mellékoltár fehér márványból készült. Nagy Jenő rábacsanaki gyümölcstermelő ajándéka.
A templom ajtaját, és a kilincseket Imregh Pál Budapesten készítette 1925-ben. A gyönyörű Mária oltárt két-két festett üvegablak veszi körül, melyet Dr. Takács Nándor rábacsanaki származású székesfehérvári megyés püspök készíttette és szentelt fel 2001. június 24-én. A templom védőszentje Keresztelő Szent János.