Bakonyszücs látnivalói

Százhalom halomsírok

Cím Bakonyszücs külterület 47.27916 N, 17.764649 E
Kapcsolat Web: www.porva.hu
Mintegy 3500 évvel ezelőtt, az időszámításunk előtti 15. században telepedtek meg az általunk alig ismert, úgynevezett „halomsíros” kultúra népei a Bakony erdeiben. Társadalmuk tagolt volt: míg a katonai arisztokrácia hegytetőn épült földvárakban élt, addig a földművesek a közeli völgyekben, medencékben telepedtek meg. Nevüket temetkezési szokásaikról kapták, halottaik máglyán elégetett hamvait ugyanis urnákba helyezték, mellé ékszert, fegyvert, agyagedényeket tettek, fölé földből vagy kőből halmot építettek. A társadalom tagoltsága ellenére halála után mindenkit megilletett a sírja fölé emelt halom.

A Bakonybél mellett, a Kőris-hegy lábánál fakadó Tekeres-kút közelében elterülő Százhalom a maga 226 halomsírjával Közép-Európa egyik legnagyobb ismert sírmezeje ebből a kultúrkörből, de a Magas-Bakony számos helyén fedezhetünk még fel hasonló tumulusokat. A legnagyobb sírok 20-30 m, a kisebbek 5-16 m átmérőjűek. Magasságuk 1-3 m. Keletkezési idejük Kr.e. 1200 körülre tehető. Ezek a késő bronzkori népek emelték többek között a Nagy-Som-hegy csúcsának közelében álló földvárat is.

A Som-hegy meredek, déli oldala nehezen megmászható, viszont a lankásabb északi oldalon a földvár védelmére kb. 300 m hosszan, a terepen összehordott kövekből sáncot építettek. A sáncok meglehetősen ép állapotban maradtak fenn, a környezetüktől élesen elkülönülnek. A sánc-rendszer egészen a Tönkölös-hegyig húzódik, átszelve a Száraz-Gerence völgyét is. A csaknem 3 km hosszú, 1 m magas, 6-7 m széles, helyenként kettős sáncok között 25- 30 m a távolság.

A legendák szerint a sáncok a „Podmaniczkyak útját” védték, ami nem csak a Tönkölössel, hanem a Várhegyen álló Bakonyújvárral kötötte össze az egykori Arany-hegyet, ahol a hírhedt rablóvezéreknek a monda szerint egy másik váruk állt. A bakonybéli mesének azonban nincsen alapja. Mára bebizonyosodott, hogy a földsánc-rendszer késő bronzkori eredetű. A sáncok északi oldalán húzódó 30-40 cm mély sáncárok azt bizonyítja, hogy valaha az északi irányból támadó ellenség elől védték velük a Som-hegyet, valamint a Száraz-Gerence völgye felől nyitott Bakonybéli-medencét a halomsíros kultúra népei, mert a hegytetőn földváruk, a völgyben pedig több apróbb, tanyaszerű településük is volt.

Az egyik ilyen település a mai Somhegypusztától nyugatra, Somhegy, Bakonybél és a Száraz-Gerence völgye között, egy Vall nevű domboldalon állt. Erre a régészeti kutatások során itt fellelt, paticsból tapasztott kunyhók maradványai, valamint az itt is nagy számban előforduló, mára azonban beszántott halomsírok engednek következtetni.
Százhalom halomsírok, Bakonyszücs Százhalom halomsírok, Bakonyszücs Százhalom halomsírok, Bakonyszücs