Péteri látnivalói

Földváry-Boér-kúria

Cím Péteri Földváry-Boér Elemér Park 1. 47.386450 N, 19.411660 E
Földváry-Boér Elemér Művelődési Ház
A Földváry család leszármazottainak a története még a XIV. századig vezethető vissza. Aki a dokumentált írás szerint a legtöbbet tette a faluért, az Földváry Elemér volt.
Földváry Elemér 1862. 05. 25-én született Pesten, Földváry Miklós és Kappel Malvina legkisebb gyermekeként. Két testvére volt Földváry Tibor és Földváry Valéria. Földváry Tibor műkorcsolya Európa bajnok volt, valamint remekül festett. Földváry Valéria gróf Csáky Károly külügyminiszter felesége lett.
Földváry Elemér saját birtokán Péteriben élt és feleségül vette Osztoluczky Elzát.
Elemér szívén viselte a Péteriek sorsát, sokan fordultak hozzá ügyes-bajos dolgaikkal a faluban. A jelenlegi művelődési házban lakott családjával, majd később gyermekei és unokái is ebben a kastélyban éltek.
A kastély részben a XVIII. század második felében, részben pedig a XIX. század legelején épült „U” alakú volt, ma azonban „L” alakú. Kezdetben míg a templom nem készült el itt tartották az istentiszteleteket.
Érdekességképpen 1941-ben itt forgatták Kalmár László rendezésével a Szűts Mara házassága című magyar filmet Szörényi Évával, Páger Antallal és Perényi Lászlóval a főszerepben.

A II. világháborúban az épült egyik szárnyát teljesen széthordták, berendezési tárgyaikat elvitték, állaga teljesen leromlott, a fákat a kertben kivágták, az utakat megszüntették. Egyedül a torony menekült meg, mert az akkori lelkész Szende Ernő nem engedte lebontani.
A volt Földváry-Boér Kastély megmaradt épülete 1962-ben kapta meg mai végleges hasznosítási profilját, ekkor lett művelődési ház. Ekkor létesült benne a könyvtár. Szakkörök működtek benne az iskolások számára, ünnepségeket rendeztek és szüreti mulatságokat.

Földváry Elemérnek 3 gyermeke született: Miklós, Erzsébet és Éva. Földváry Miklós az I. világháborúban vesztette életét. Földváry Erzsébet Losoncra ment férjhez Szilassy Bélához. A legkisebbik lány Földváry Éva Boér Benedek felesége lett, így kapta a kastély a két nevet Földváry-Boér. Földváry-Boér Benedekné cserkészcsapatot szervezett és a kastélyban lévő cserkész szobában tanított a lányokat hímezni, elsősegélynyújtásra, könyvkötészetre. Valamint segített a szerencsétlen sorsú betegekre, mivel a faluban sok volt a tüdőbajos, Pestre és Svájcba vitte őket gyógykezelésre.

Földváry-Boér Benedeknek 3 gyereke született: Elek, Elemér, Mária.
Elek 16 évesen halt meg vérhasban. Elemért 19 éves korában elhurcolták a családjától, majd 3 éven át senki sem tudott róla semmit. Kistarcsán, majd Recsken raboskodott. Összesen 4 és fél évet volt ezekben a táborokban. Szabadulása után sem továbbtanulni, sem értelmiségi munkát nem hagyták végezni, ezért kazánfűtőnek, majd erdei munkásnak állt, szabadidejében verseket írt. Az 1956-os forradalom kitörésekor halálos sérülést kapott.
Péteri kastély utolsó élő leszármazottja Földváry-Boér Mária, aki többszörös magyar gyorskorcsolyázó bajnoknő. Svájcban, Zürichben él férjével Gurovits Józseffel és két fiával. A mai napig is foglalkoznak a kastély történetével.

Földváry- Boér Elemér Művelődési Ház szolgáltatásai:
A Művelődési Ház Péteri szívében helyezkedik el, mely 2015. júniusában teljes belső felújítást kapott. Az épület jól megközelíthető autóval, hátsó udvarában parkolási lehetőség van, valamint egy hatalmas Park veszi körül, ahol a kisebb gyerekek a játszótéren önfeledten játszhatnak. Míg a fiatalokat aszfaltpálya várja, ahol kedvükre focizhatnak, kosárlabdázhatnak. A pályát körülölelő Park gyönyörű hátteret biztosít esküvői fotók készítéséhez.
Az épület főbejárata a Petőfi Sándor utcáról nyílik. Ahogy belépünk az épületbe az Előtérbe jutunk, ahol elénk tárul a modern külsőt kapott, megvilágított bárpult. Ez a Művelődési Ház vendégcsalogató tere, barátságos és hívogató előszobája az épület további helységeibe.
Bál Teremünk mint művelődési szintér hangulatos, elegáns terem mely bálok, esküvők, kiállítások, konferenciák, különböző fogadások patinás helyszíneként szolgál. Egyedülálló fénytechnikával van ellátva, 100 fő befogadására alkalmas terem. Házasságkötő teremként is funkcionál. Lehetőséget nyújt, hogy falunkban igazán esztétikus környezetben történjenek az esküvők. A házasulandók igényeihez igazodva bármilyen szolgáltatás megszervezésére vállalkozunk. Kérjük, ha szándékában áll mindezt igénybe venni, bizalommal forduljon hozzánk az elérhetőségeinken, vagy akár személyesen is.
Színház Teremünk 120 - 140 ember kényelmes befogadására alkalmas. Komplett fény- és hangtechnikával, projektorral van felszerelve. A színpad középen szétválasztható és miközben elől zajlik az előadás, a háttérben fel lehet készülni a következő felvonásra.
A színpadról nyíló helyiségben egy kényelmes, fésülködőasztalokkal felszerelt öltöző várja a fellépőket.
A Civil Terem kisebb összejövetelek, tanácskozások, tanfolyamok helyszínéül szolgál. Technikailag jól felszerelt, számítógépek, projektor, fénymásoló található a helységben. A terem 30 fő befogadására alkalmas.
Az épületben helyet kapott egy Teakonyha is, mely kisebb összejöveteleken kávé, tea valamint melegítési lehetőséget biztosít a vendégek számára.
A Művelődési Ház belső udvarában egy fedett Pavilon is teret kapott. Pavilonunk 130 m² alapterületű, világítással ellátott, stabil építmény, mely kiválóan alkalmas szabadtéri rendezvények koncertek, vásárok lebonyolítására.
Földváry-Boér-kúria, Péteri Földváry-Boér-kúria, Péteri Földváry-Boér-kúria, Péteri