Nagyér látnivalói

Agroturisztikai Bemutató Központ

Cím Nagyér Petőfi Sándor utca 23. 46.370296 N, 20.730975 E
Kapcsolat Telefon: 62/521-910 Web: www.maroshat.hu
Az Agroturisztikai Bemutató Központ – mely Nagyéren a Petőfi utca 23 szám alatt található – egy korhű falusi, önellátó gazdasággal bíró portát testesít meg. A telek tagoltsága (előkert-virágoskert – gazdasági udvar – zöldséges kert) pontosan tükrözi a száz évvel ezelőtti falusi állapotot.

A főépület az itt élők számára biztosította a pihenést, valamint a közösségi-családi élet gyakorló-terét, a melléképületek (szín, sertés, valamint baromfi ólak) pedig a mindennapi megélhetést. Tökéletes harmóniában volt a három darabra felosztott terület, mind arányaiban, mind pedig „termő – termelő képességeiben egyaránt”. A család zöldségszükségletét a konyhakert, vagy más néven a zöldséges kert fedezte. Az emberi fogyasztásra alkalmas zöldségféléken kívül, a tartott háziállatok számára is itt termelték meg a szükséges mennyiséget (takarmányrépa, amely igen jól tárolható).

Az ilyen falusi telkeken mindennek meghatározott rendje, illetve időrendje volt, melyet szeretnénk szemléltetni a jövő generációja számára is. Minden évben termesztettek friss fogyasztásra zöldségfélét (retek, saláta, új hagyma stb.), valamint téli-tavaszi betárolásra káposztát, burgonyát, céklát, sárgarépát, gyökeret stb. Amit nem tudtak nyers, természetes állapotban eltárolni, azt tartósították. A káposztát savanyították, a gyümölcsöket, paradicsomot stb. befőzték (lekvárfélék).

A lakóház hátsó részében helyezkedik el a kamra, amelynek különleges szerepe volt. Egyrészt a zöldségfélék tárolását, másrészt pedig a jószágok etetésére betakarított terményeket is itt tárolták. A gazdasági udvarban kialakított szín a szálas takarmányok tárolására szolgált, hiszen késő ősztől késő tavaszig a jószágok gyakorlatilag ezen a szárított-konzervált táplálékon éltek. A belterületi telken így gyakorlatilag önellátó és egyben önfenntartó életvitel folyt.

A gazda előre pontosan kiszámolta a család szükségletét, a gazdasszony pedig, mint mai szóval mondva „csendestárs” – együttműködött a gazdával, családfővel, így évről évre tartották fenn a „mini állam” tökéletes működőképességét.

A lakóházat minden esetben a család méretéhez alakították ki. Amennyiben a család túlnőtte a megépített főépületet, akkor lehetőség szerint új helyre költöztek, vagy jobb megoldás híján, belső szervezéssel küszöbölték ki a helyhiányt.

A telek első részében – a „tiszta kertben” – kizárólag virágok és gyógy-, illetve fűszernövények kaptak helyet. Ennek gondozása elsősorban a gazdasszony, illetve a leánygyermekek feladata volt. Itt sem tartottak „haszontalan” növényeket, miden termesztett növénynek szolgálatba kellett állnia évről-évre a család javára. Ennek köszönhetően a család minden tagja részesült a gyógyító javakból, valamint az ételek fűszerezését is innen, az első kertből oldották meg.

A Turisztikai Bemutató Központ jelen korunk élő szemléltetője az egykoron minden falusi telken működő önellátó és egyben önfenntartó elődjének.
Bejelentkezéssel látogatható!
Agroturisztikai Bemutató Központ, Nagyér Agroturisztikai Bemutató Központ, Nagyér Agroturisztikai Bemutató Központ, Nagyér