Mohács látnivalói

Szent Miklós Vízi- és Taposómalom

Cím Mohács Mohács-Somberek között 46.041007 N, 18.676997 E
A Csele-völgyi malmok első írásos említése 1331-ből való. Ekkor Csele és Mohács községek népei versengtek egymással malmuk, halastavaik és erdeik használati joga miatt.

A törökdúlás alatt a környék teljesen elnéptelenedett, a falvak elpusztultak, de érdekes, hogy a malmokról maradt fenn adat. Bizonyosan tudjuk, hogy 1591-ben Mohácson négy patakmalom teljesített szolgálatot S mivel századokkal később is ennyi volt, feltételezhetjük, hogy ugyanazon létesítményekről van szó.
A legközelebbi említés 1721-ből való. Ezen irat felsorolja mind a négy cselei vízimalmot, a tulajdonosok megjelölésével. Kiderül, a mi malmunkat és az azt követőeket is kivétel nélkül szerb gazdák birtokolták. Nagy a valószínűsége, hogy a malmokat a XVII. század végén betelepült tehetős szerb kereskedőcsaládok (Popovics, Stajevity, Deszpenity, Demetrovity, Brkity) építették újjá azokat.
A XVIII. század derekán a köznyelv, tulajdonosa, Vaszilije Popvics után Vászó malomnak hívta.

Az épület ma háromszintes, fafödémes, terméskőből, égetett téglából és vert vályogfalból emelt ház. A pinceszint magában foglalja a vizesházat, és attól fallal elválasztott szárazházat. A földszinti rész volt maga az őrlőtér, ide hozták a gazdák a búzájukat és innen vitték el az őrleményeket. Ma itt található az őrléstörténeti kiállítás. A padlástér (szitapadlás) a gabonaosztályozás helyszíne volt. Ma előadóteremként funkcionál.
A gépek meghajtása mindvégig a malomárok vizével történt. Az árok ma csak alkalomszerűen szállít vizet, hiszen erre a vízellátásra alapozva építették meg a szomszédos halastavakat.

A molnárház a malomépülettel egybeépítve, attól nyugatra áll. Az épületek találkozásánál közös faluk van. A fentiekben említettek szerint 1721. előtt épült. Míg a malmot alapterületében és magasságában is bővítették, a molnár lakóháza az eredeti maradt. Csupán a D-i oldalon toldották meg egy tekintélyes tornáccal. Ez az épület megsemmisült, majd 2011-12-ben újjáépíttetett.

A vízimalmunk udvarán 2014-ben épült lábaspajta épületében, székely mestereknek köszönhetően megtekinthető Európa egyetlen ismert, működőképes, emberi erővel hajtott malomberendezése.
A különleges gépezetnek köszönhetően igazi ÖKOFITNESS programra nyílik lehetőség. Mindezt Norbi módra. A bemutatás benne van a vízimalom árában.
Szent Miklós Vízi- és Taposómalom, Mohács Szent Miklós Vízi- és Taposómalom, Mohács Szent Miklós Vízi- és Taposómalom, Mohács Szent Miklós Vízi- és Taposómalom, Mohács