Miszla látnivalói

Borda József Helytörténeti Gyűjtemény

Cím Miszla Fő u. 46.632060 N, 18.486811 E
Kapcsolat Telefon: 30/632-1429 Web: www.miszla.hu
A Levendula teremben az egykori paraszti hajlékok néhány jellegzetes berendezési tárgya (tulipános láda, bölcsők, paraszt asztal) mellett használati tárgyak ( varrógép, parazsas vasalók) is helyet kaptak. Értékes darab a berendezési tárgynak is mutatós, talpakon álló, kapaszkodós csizmalehúzó, amelyet kizárólag az ünneplő csizma lehúzásához használtak. A vitrinbe az 1900-as évek elejéről származó miszlai pillék kerültek. A katolikusok jellegzetes fejdísze hímzett, kasmírral illetve selyemmel bevont, valamint flitteres (cintányéros) formájában látható. Az 1800-as évek végéről származik a két menyasszonyi mirtusz koszorú. A miszlai hétköznapi viselet darabjai, a vászon, a karton szoknya, a vászon ing és a kötény két babán kerül bemutatásra. Ugyanígy a katolikus és a református nők eltérő viselete. Előbbiek a réklit, a blúzt a szoknyán kívül hordták, utóbbiak a szoknyába betűrve. A katolikus menyecskék pillét tettek a fejükre, a reformátusok kasmír kendővel kötötték be, amit jellegzetesen, felcsavarva kötöttek meg.

A barna brokátból varrt “bőszoknyát” és réklit viselő miszlai menyecske mellett fekete öltönykabátot, csizmanadrágot és bőrcsizmát viselő férfi áll. A szüreti felvonulások ünnepi viselete nőkön a nemzeti színű szalaggal díszített fehér színű szoknya volt, amelyre “slingütt” kötényt kötöttek. A fehér buggyos blúz fölé piros, zsinóros mellény került (a látható darab az 1800-as évek végéről való). Fejükre piros pártát tettek. A férfiak vászon “bőgatyában”, vászon “ümögben”, mellényben, árvalányhajas kalapban, bőrcsizmában vettek rész az ünnepen. A szüreti felvonulások elmaradhatatlan része volt az esti bál, ahol citeraszóra, harmonikaszóra táncolt a falusi fiatalság. Régi citerák és egy harmonika is a gyűjtemény része az 1900-as évek elejéről. Ebben a teremben kapott helyet a Miszla története sarok. A tárlóban eredeti miszlai dokumentumok olvashatók. Kuriózumnak számít a faluról 1909-ben készített fotósorozat, Kovách Aladár néprajzkutató fotóiból. Szintén különlegesség a falu egykori közvilágításából megmaradt két utcai lámpa (1920-30-as évek), életre keltése. Miszla neves szülöttének, jótevőjének, Nemeskéri Kiss Pálnak emlékét egy emlékfal őrzi. Ebben a teremben került kialakításra a Miszla-shop, ahol Miszla feliratos tárgyak, kerámiák, hűtőmágnesek, kulcstartók, matricák, illetve a Miszláról szóló könyvek vásárolhatók meg.
Borda József Helytörténeti Gyűjtemény, Miszla Borda József Helytörténeti Gyűjtemény, Miszla Borda József Helytörténeti Gyűjtemény, Miszla