Márkó látnivalói

Fekete István kilátó

Cím Márkó Kis-Bükk 47.157470 N, 17.801296 E
Kapcsolat Nincs megadva elérhetőség

A Fekete István kilátó a Bakony déli részén, a 486 méter magas Kis-Bükk hegy tetején emelkedik. Az építmény 2014-ben készült el, borovi fenyőből, hogy a természetjárók számára maradandó élményt nyújtson. A 20 méter magas kilátó a Bakony egyik legnépszerűbb turisztikai célpontjává vált, hiszen páratlan körpanorámát kínál, miközben harmonikusan illeszkedik a környező tájba. Nevét a híres magyar íróról, Fekete Istvánról kapta, aki műveiben mély szeretettel és tisztelettel mutatta be a magyar természet csodáit. Az író szellemisége és munkássága tökéletesen összhangban áll az építmény céljával: a természet szépségeinek közvetítésével.


Hogyan juthatunk el Márkóra?

A kilátószerkezet Márkó községből könnyedén megközelíthető, több útvonal közül is választhatunk. A gyalogos turisták a piros kereszt jelzésű túraúton érhetik el a kilátót, amely kb. 3,6 km-es, közepes nehézségű sétát jelent. Az autóval érkezők a Márkót Hárskúttal összekötő 83111-es út mentén található parkolóban hagyhatják járművüket, ahonnan mindössze 700 métert kell sétálni az erdőn át a kilátóig.

A kerékpárosok számára is ideális úticél, hiszen a Bakony kerékpárút-hálózata könnyen elérhetővé teszi a térséget. A túrázóknak ajánlott térképet hozniuk, mivel a jelzések között akadnak kevésbé jól látható szakaszok.


A Fekete István kilátó története

A kilátó építését a Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. kezdeményezte, hogy egy olyan látványosságot hozzanak létre, amely ötvözi a természetvédelem és a turizmus értékeit. A névadás nem véletlen: Fekete István, az olyan klasszikusok szerzője, mint a Tüskevár vagy a Vuk, életművével a természet és az ember harmonikus együttélését hirdette. Az író emléke előtt tisztelegve a kilátó célja nem csupán a Bakony természeti kincseinek bemutatása, hanem a természet szeretetének és tiszteletének népszerűsítése is. Formatervezése is ezt a célt tükrözi: a borovi fenyő természetes anyagként tökéletesen illeszkedik az erdei környezetbe.


Mit láthatunk a Fekete István kilátóból?

A legfelső szintről lélegzetelállító panoráma tárul elénk. A Bakony vonulatai közül kiemelkednek a Miklós Pál-hegy, a Kab-hegy, a Kőris-hegy és a Hajag-tető. Tiszta időben még a Somló és az Alpokalja távoli csúcsai is feltűnnek. A tájékozódást a korlátra erősített információs táblák segítik, amelyek pontosan jelzik a látható földrajzi pontokat és településeket. A kilátóból nemcsak a természeti környezet csodálható meg, hanem a környező települések, erdők és mezők is. Az évszakok változása különleges látványt nyújt: tavasszal a zöldellő táj, nyáron a buja növényzet, ősszel a színpompás lombok, télen pedig a hófödte vidék kápráztatja el a látogatókat.


Túratippek és praktikus tanácsok

A Fekete István kilátóhoz vezető túra ideális választás családok, kezdő túrázók és tapasztalt természetjárók számára egyaránt. Az útvonalak jól jelzettek, de a bakancs vagy kényelmes túracipő ajánlott, különösen esős időben, amikor a talaj csúszóssá válhat. Az erdőn keresztül vezető túra során érdemes időt szánni a környezet felfedezésére. A közelben egy erdőismereti tanösvény található, amely nyolc állomáson keresztül mutatja be a Bakony élővilágát és geológiai érdekességeit. A tanösvény mentén elhelyezett táblák segítenek megismerni a környék flóráját és faunáját.

Fontos, hogy a túrázók hozzanak magukkal elegendő vizet, különösen a nyári hónapokban. Emellett a madármegfigyelők is különleges élményekkel gazdagodhatnak, hiszen a Bakony erdőségeiben számos madárfaj megfigyelhető.


A környezet és turisztikai jelentősége

A kilátó nemcsak a természetjárók, hanem a fenntartható turizmus szempontjából is jelentős helyszín. A környék védett terület, ahol a természetvédelmi előírások betartása kiemelten fontos. A látogatóknak kerülniük kell a kijelölt ösvények elhagyását, valamint a szemetelést, hogy a terület ökológiai egyensúlya megmaradjon.

Fekete Istvan Kilato 1 Fekete Istvan Kilato 2 Fekete Istvan Kilato 3 Fekete Istvan Kilato 4 Fekete Istvan Kilato 5