Lajoskomárom látnivalói

Fülöp-hegyi pincesor

Cím Lajoskomárom Fülöp-hegy 46.834254 N, 18.342340 E
1891-ben a selyemtenyésztés felkarolására a Fülöp-hegyi szőlők nyugati oldalán vezető csapást szederfákkal telepítették be. Ez ma az ország egyik leghosszabb összefüggő szederfa sora. Mindenképpen védettségre javasolt. A község déli oldalán lévő pincefalu egyrészt, mint a falusi életmódhoz kapcsolódó, a városiak számára a hobbi kertészkedés/szőlészkedés terepét biztosító területek, amelyek a falusi ellátási háttérre támaszkodó aktív pihenés színtere.

Számos különösen érdekes termőhelyet nézhetünk meg a térképeken. Ilyen például a Tolnai Borvidék részét képező lajoskomáromi Fülöp-hegy, ami magányosan bár, de büszkén ad alapanyagot a tolnai boroknak. A Fülöp-hegy pincesora a falu egyik büszkesége. Fülöp-hegy szőlővel való beültetetéséről már egy 1808-as úriszéki jegyzőkönyv beszámolt. A szőlőhegy hamar kicsinek bizonyult a lajosiak szorgalma miatt. 1862-től kezdték az Újhegyet telepíteni, majd 1906-ban újabb területeken folyt a telepítés (Lóheres, Pascum, Zsellérszőlők). A szőlőhegy U alakú elhelyezkedésű, áll egy parti pincesorból és keleti, illetve nyugati pincesorból. A szőlőterületek nagysága 12 ha, 80 %-ban fehérbort (Olaszrizling, Zenit), 20 %-ban vörösbort (Kékfrankos, Zweigelt, Otelló) állítanak elő. Fülöphegy – Szedres sor: a borszőlő termesztésén kívül a XIX. század végén a selyemhernyó tenyésztésnek helyt adó terület volt, ezért szederfákkal ültették be.
Kirandulastervezo Fulop Hegyi Pincesor 01 Kirandulastervezo Fulop Hegyi Pincesor 02 Kirandulastervezo Fulop Hegyi Pincesor 03 Kirandulastervezo Fulop Hegyi Pincesor 04 Kirandulastervezo Fulop Hegyi Pincesor 05