Lábatlan látnivalói

Holcim Emlékház és Tudásközpont

Cím Lábatlan József Attila út 62. 47.750071 N, 18.483820 E
A Holcim Emlékház és Tudásközpont 2016. szeptember 30-án nyílt meg, településünk új intézményeként.

A két múzeumi termet és egy kávézóhelyiséget magába foglaló épületben településünk néprajzi gyűjteményébe, illetve a helyi cementgyár történetébe kaphatnak bepillantást a látogatók.

A cementgyártás 145 éven keresztül biztosított munkahelyet és megélhetést Lábatlanon a helyi lakosok több generációjának. Nekik és áldozatos munkájuknak is emléket állít az elkészült kiállítás, amely gazdag anyagával bemutatja a cementgyár történetét, az ott folyó munkát, a cement előállításának folyamatát.

A gyár 1868-as megalapítása óta sok mindent túlélt, miközben fontos szerepet játszott a millenniumi nagyszabású fővárosi beruházásokban. Többek között lábatlani cementet használtak az Országház építési munkálatainál, de ez került a földalatti és a királyi vár építéséhez, a központi vásárcsarnokhoz, majd a Rudas fürdő, a Danubius hajógyár és a Dreher sörfőzde építkezéséhez is. A későbbiekben a győri Audi gyár, a Megyeri híd, a 4-es metró és a Művészetek Palotája valósult meg lábatlani cement felhasználásával.

A folyamatos technikai fejlesztéseknek köszönhetően az 1910-es évek elejére világviszonylatban is a lábatlani volt az egyik legmodernebb cementgyár. Mindennek emléket állít ez a kiállítás, amelynek anyagát évek alatt gyűjtötték össze, egykori munkatársak, civil szervezetek ajánlottak fel fotókat, szerszámokat, térképeket, korabeli tárgyakat, filmeket.

Az emlékházban kapott helyet Lábatlan helytörténeti gyűjteménye is, amely Szántó István pedagógus gyűjtő munkájának köszönhető. Szenvedélyesen, több évtizeden keresztül gyűjtötte és vásárolta a néprajzi eszközöket és népi kerámiákat. Ezen válogatott tárlat betekintést nyújt a helyiek egykori életébe, Piszke és Lábatlan települések egykori mindennapjaiba.
Labatlan Cementgyari Gyujtemeny 3 Labatlan Cementgyari Gyujtemeny 2 Holcim 4 Holcim 5 Holcim 6