Kesznyéten látnivalói

Törpe vízerőmű

Cím Kesznyéten külterület 47.995945 N, 21.033125 E
Kapcsolat Web: www.kesznyeten.hu
A Hernád kedvező lehetőséget kínál vízerőművek építésére. 1903-ban és 1906-ban két erőművet is létesítettek a folyón, s már ekkor felvetődik a folytatás lehetősége. Noha a kesznyéteni építkezések terve és engedélyokirata 1931-re elkészült, a világgazdasági válság miatt nem indult meg a beruházás. Bár a földmunkák 1938-ban elkezdődtek, a végleges engedélyt az átdolgozott tervek alapján 1940-ben kapta meg az 1945-ben beüzemelt létesítmény. Amikor elkészült, akkor az ország legmodernebb és legnagyobb erőműve volt, ma sokan ipari műemlékké nyilvánítását fontolgatják.

A vízerőmű meglévő természetes terepadottságot hasznosít. A Hernád a Sajóba torkolása előtt délnyugatra kanyarodva megkerül egy lapos dombhátat, amely Hernádnémetitől délre húzódik. A dombhát gerincén vezetett felvíz-csatorna segítségével terelték Bőcsnél az ősmederből a folyó vízhozamának nagyobbik részét a kesznyéteni vízerőtelephez és a Sajóba továbbvezető 2,5 km hosszú alvíz-csatornába. Az ősmeder 500 l vizet kap vissza másodpercenként. A 7,3 km hosszú felvíz-csatornára telepített Kesznyéteni Vízerőműnél 13,8 m hasznos esést lehetett elérni.

Ugyanazt a megoldást alkalmazták tehát, amit később a sok vitát kiváltott bős-nagymarosi erőműrendszernél terveztek a Dunára. Mégse jutott eszébe senkinek sem, hogy elméleti konstrukciók helyett a valóságban, egy több mint 50 éve üzemelő modellen tanulmányozza kicsiben a folyóelterelés korántsem katasztrofális környezeti hatásait.

Az erőművet Sabathiel Richárd budapesti műegyetemi tanár tervezte, az építést Koltay Benő főmérnök vezette. Először a hidak készültek el szárazon, aztán a kubikusok kihordták alóluk a földet. A csatornák után következett maga az erőtelep, amivel különösen nehézen haladtak az állandóan feltörő talajvíz miatt. A helyi hagyomány szerint 13 forrásra építették az erőművet. Az biztos, hogy a vízzel állandó problémák voltak, ezért az alapozást 1948-ban Galli László tervei alapján megerősítették, s azóta stabilan állja a vizek rohamát.

A berendezéseket, a két, egyenként 2,2 megawatt teljesítményű, függőleges tengelyű Kaplan turbinát a hozzá tartozó generátorral a Ganz gépgyár szállította. A szabályozórendszer svájci, minden egyéb magyar termék volt, a magyar munkát dicséri.

Az 1944 végére elkészült erőmű üzembe helyezése közben vonult át a front a térségben. Katonai parancsra az induláshoz feltöltött üzemvíz-csatornát úgy kellett a két turbinán keresztül leüríteni, hogy azok előkészítése még nem fejeződött be. Hiába támasztották ki a gépeket gerendákkal, az 1-es számú a köteleket elszaggatta, s az olajozatlanul megfutott gépnek elgörbültek a tengelyei, kiolvadtak a csapágyai. A tengelyeket kiegyengették, s bár többször visszagörbültek, ma is ezekkel működik az erőmű.

Az üzembe helyezés óta megbízhatóan termel. A vízhozamtól függően 13-14 millió kilowattóra villamos energiát állít elő évente, csapadékosabb időszakban 18 millió kilowattóra teljesítményre is képes. Az építésekor csak a diósgyőri vasgyárhoz kapcsolódó erőmű ma az országos villamos hálózathoz csatlakozik. Részesedése az ország energiaellátásából megközelítőleg 0,01 %. Az első 50 évben a turbinák 23 milliárd köbméter vizet dolgoztak fel, a becsült termelés mintegy 670 millió kilowattóra, amit 220 ezer üzemóra alatt teljesítettek.

A kesznyéteni vízerőműnek eddig öt gazdát kellett kiszolgálnia, csak néhány éve működik önálló egységként. Az építtető, a diósgyőri vasgyár után a Borsodi Hőerőműhöz csatolták, később a Tiszalöki Vízerőműhöz, majd a Tiszai Erőmű Rt-hez tartozott. Jelenlegi működtetője a privatizált Hernádvíz Kft.

Az eltelt évtizedek alatt az erőmű hozzánőtt a faluhoz. Átlagosan 25 főnek biztosított munkát (az építést nem számítva), akiknek csak egy része kesznyéteni, de így is valóságos erőműves dinasztiák születtek a községben. A helyi és környékbeli szakemberek Berg József, majd ifj. Fekete Barna vezetésével működtették gond nélkül - s reméljük, működtetik ezután is sokáig - az ország javára Kesznyéten büszkeségét, a vízerőművet.
Kirandulastervezo Kesznyeten Vizeromu
Református templom
Kesznyéten
3.17 km

Református templom, Kesznyéten
Római katolikus templom
Sajóörös
4.40 km

Római katolikus templom, Sajóörös
Tájház
Tiszalúc
4.75 km

Tájház, Tiszalúc
Római katolikus templom
Tiszalúc
4.95 km

Római katolikus templom, Tiszalúc
Tájház
Girincs
5.47 km

Tájház, Girincs
56-os emlékmű
Tiszalúc
5.64 km

56-os emlékmű, Tiszalúc
Hotel Phőnix
Tiszaújváros
6.46 km

Hotel Phőnix, Tiszaújváros
Cimbora Tanya
Szentistvánbaksa
22.95 km

Cimbora Tanya, Szentistvánbaksa
Premier Hotel Miskolc
Miskolc
26.98 km

Premier Hotel Miskolc, Miskolc
Nyilas Misi Ház
Miskolc
27.34 km

Nyilas Misi Ház, Miskolc
Joó-Kovács Wellness
Tiszalök
28.84 km

Joó-Kovács Wellness, Tiszalök
Gróf Degenfeld Kastélyszálló
Tarcal
33.55 km

Gróf Degenfeld Kastélyszálló, Tarcal