Kecskemét látnivalói

Szórakaténusz Játékmúzeum

Cím Kecskemét Gáspár András utca 11. 46.905972 N, 19.687362 E
Kapcsolat Telefon: 76/481-469 Web: www.kkjm.hu Email küldése
A játékok varázslatos világa Kecskeméten
A Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely 1981-ben nyitotta meg kapuit Kecskeméten, azzal a céllal, hogy bemutassa és megőrizze a magyar nyelvterület játékkultúrájának legszebb darabjait. Az évek során nemcsak a gyűjtemény bővült, hanem a múzeum szerepe is kibővült, interaktív programokat, kézműves foglalkozásokat és oktatási projekteket is kínál a látogatóknak.

A Szórakaténusz Játékmúzeum története
A múzeum a Katona József Múzeum részeként működik, és a kezdetektől fogva gyűjti a különböző korszakok és kultúrák játékait. Az épületben nemcsak a gyűjtemények kaptak helyet, hanem egy kézműves műhely is, ahol a látogatók maguk is készíthetnek játékokat, így a múzeum az élményalapú tanulást is támogatja. A gyűjtemény főként magyar népi és polgári játékokat tartalmaz, de találhatók itt külföldi eredetű darabok is, amelyek bemutatják a világ különböző népeinek játékörökségét.

A kiállítások és gyűjtemények bemutatása
A múzeum állandó kiállításai rendkívül sokszínűek, több mint 18 000 darabot őriznek, amelyek a népi és polgári játékok mellett a gyermekirodalom és a bűvészet témaköreit is felölelik. A játékok története és evolúciója végigkíséri a látogatót, különös hangsúlyt fektetve arra, hogyan változtak meg a játékkészítési technikák és a gyermeknevelési szokások az idők során. Külön említésre méltó a cserépsíp-gyűjtemény, amely a világ számos tájáról származó egyedi darabokat tartalmaz.

Interaktív programok és foglalkozások
A Szórakaténusz nem csupán kiállításoknak ad otthont, hanem rendszeresen szervez kézműves foglalkozásokat és interaktív programokat is. A látogatók készíthetnek rongylabdákat, papírsárkányokat, vagy éppen gyékényből tutajt, sőt nemezelt karkötőket is. Az intézmény célja, hogy a játékok készítésén keresztül a fiatalabb generációk is megismerjék a hagyományos kézműves technikákat, miközben önállóan alkothatnak saját játékaikat.

A „Társasjátéknap” szintén nagy népszerűségnek örvend, ahol a látogatók közösen próbálhatják ki a múzeum különböző korokból származó táblás játékait. Ezek a programok nemcsak a gyermekek számára jelentenek élményt, hanem a felnőttek is visszatérhetnek gyermekkori élményeikhez.

Látogatói információk és nyitvatartás
A játékmúzeum Kecskemét belvárosában, a Gáspár András utcában található, és egész évben várja látogatóit. A múzeum keddtől szombatig tart nyitva, 10:00 és 17:00 között. A látogatók számára kedvezményes belépőjegyek állnak rendelkezésre, és különféle bérletek is elérhetők a kézműves foglalkozásokra. Az intézmény rendszeresen részt vesz olyan országos eseményeken is, mint a Múzeumok Éjszakája, ahol különleges programokkal várják az érdeklődőket.

A múzeum szerepe a gyermekek fejlesztésében
A játékmúzeum különösen fontos szerepet játszik a gyermekek fejlődésében, hiszen nemcsak szórakoztat, hanem oktat is. A játékok nemcsak a kreativitást és a kézügyességet fejlesztik, hanem segítenek a társas kapcsolatok kialakításában és a közösségi élmények megélésében is. A múzeum pedagógiai programjai célzottan a gyerekek érdeklődésére építenek, és játékos formában vezetik be őket a kultúra és a művészet világába.

A Szórakaténusz Játékmúzeum különleges gyűjteményei
A játékmúzeum egyik legkiemelkedőbb eleme a gyűjteményének sokszínűsége. A múzeum nagy hangsúlyt fektet a hagyományos magyar játékok bemutatására, különös tekintettel a népi játékokra. Az itt bemutatott játékok nem csupán szórakoztatásra szolgáltak, hanem gyakran oktatási célokat is betöltöttek. A gyűjteményben megtalálhatóak a legősibb magyar játékok, amelyek a múlt társadalmi szokásait is tükrözik, így betekintést nyújtanak a gyermeknevelés történetébe.

A múzeum további érdekessége, hogy külföldi eredetű játékokat is bemutat, melyekkel a látogatók megismerhetik más országok és kultúrák játékkészítési technikáit. A múzeum büszkesége a régi kézzel készített babák gyűjteménye, amely számos különleges darabot tartalmaz, például porcelánbabákat, rongybabákat és fajátékokat. Ezek a játékok nem csupán esztétikai értéket képviselnek, hanem egy-egy korszak játékkultúrájának hű lenyomatai is.

A múzeum szerepe a hagyományok megőrzésében
A Szórakaténusz Játékmúzeum különös figyelmet fordít arra, hogy megőrizze a magyar játékkészítés hagyományait, és ezáltal továbbadja azokat a jövő generációinak. A kézműves foglalkozások során a látogatók megtanulhatják, hogyan készítsenek hagyományos magyar játékokat, mint például rongybabákat, cserépsípokat vagy különböző gyékényből készült tárgyakat. Ezek a foglalkozások nemcsak a hagyományok megőrzését szolgálják, hanem a gyermekek és felnőttek számára egyaránt kreatív élményeket nyújtanak.

A múzeum emellett rendszeresen részt vesz különféle kulturális rendezvényeken is, amelyek célja a magyar játékkultúra népszerűsítése. Ilyen esemény például a Múzeumok Éjszakája, amikor a látogatók éjszaka is betekintést nyerhetnek a kiállításokba és különleges programokon vehetnek részt. Ezek a programok kiemelkedő jelentőségűek a helyi közösség számára, hiszen lehetőséget adnak arra, hogy a látogatók közelebbről megismerjék a magyar játékhagyományokat és azok kulturális szerepét.

Oktatási és társadalmi szerep
A múzeum oktatási szerepe is kiemelkedő. A játékmúzeum különféle programokat kínál iskolai csoportoknak, ahol a gyerekek nemcsak játszhatnak, hanem meg is tanulhatják a hagyományos játékkészítés alapjait. A foglalkozások célja, hogy a gyermekek játékos formában ismerkedjenek meg a múlt értékeivel, miközben saját kreativitásukat is fejlesztik. A Szórakaténusz nemcsak a szórakozásra, hanem a közösségi élmények megélésére is lehetőséget nyújt, ezáltal erősítve a gyerekek társas kapcsolatait.
Kecskemet Szorakatenusz Jatekmuzeum 1 Kecskemet Szorakatenusz Jatekmuzeum 2 Kecskemet Szorakatenusz Jatekmuzeum 3 Kecskemet Szorakatenusz Jatekmuzeum 4 Kecskemet Szorakatenusz Jatekmuzeum 6