Hódmezővásárhely látnivalói

Téglagyári tanösvény

Cím Hódmezővásárhely 46.435843 N, 20.344780 E
Kapcsolat Web: www.hodmezovasarhely.hu
A Téglagyári tanösvény Hódmezővásárhely északkeleti részén, közvetlenül a város határában található. A mintegy 20 hektár kiterjedésű természetes élőhelyet a látogatók 1,5 -2 óra alatt járhatják be.

Nevét onnan kapta,hogy a 19–20. században a helyén téglagyár működött. A téglagyár épületei felkereshetők a terület szomszédságában. A tanösvény területe mesterségesen, emberi beavatkozással jött létre. Sok olyan család volt, akik a téglagyártásból éltek, ehhez viszont szükségük volt agyagbányára is. Kezdetben csak kisebb gödröket vájtak, ám ahogy fejlődött a technika, egyre mélyebbre ástak. Ezek a bányagödrök később feltöltődtek vízzel, a vizet kedvelő élőlények pedig megtelepedtek a környéken.
Leginkább madárvilága vonzza a látogatóközönséget. Ha szerencsések és kitartóak vagyunk, elkápráztathat bennünket a gólyatöcs, gulipán, kis lile, parti fecske, búbos vöcsök, gyurgyalag is, ezért érdemes távcsövet vinni magunkkal. A felújítás során impozáns megjelenést kapott új kilátó alakalmas helyszín a szemlélődésre.
„Fűben, fában orvosság!” A tavak növényvilága magában rejti a természet patikáját Gyulladásra épp úgy fellelhető itt az orvosság, mint a fájdalomcsökkentésre. Igaz, ezeket a növényeket nem szedhetik le. A megőrzésük kiemelt feladat, az általános iskolai tananyag kiegészítő elemei.

A népi gyógyászat számtalan növénye jelenik meg a tópartokon. Felfedezhetjük a cickafarkot, mely többek között vesebajra, gyulladások kezelésére, valamint fájdalomcsillapításra jó, a vérehulló fecskefüvet, amit szemölcsök elmúlasztására használhatunk, vagy a mezei katángot, ami a gyógyszeripar alapanyaga. De, megtalálható az ősz csillaga, sziksófű, az útszéli bogáncs, vagy a mezei katáng is. Körülöttük a fekete bodza és vadrózsa, aminek a termését teaként is fogyasztjuk. Nem maradhat el a kakukkfű, a citromfű, a zsálya, vagy a kapor sem, amit fűszerként használunk. Szép és érdekes kirándulás a növények sokféleségében barangolni, megtalálni azokat, amikkel nap, mint nap találkozunk a konyhánkban. (Miután védett terület, ezek leszakítása itt tilos!) A bokrok között rengeteg rovar, gyík talál menedéket.

A Hódmezővásárhelyi Szent István Általános Iskola gondozásába vette a területet 2002-ben, és azóta folyamatos pályázatokkal fejleszti,népszerűsíti. Önkormányzati támogatással egyre népszerűbb a város oktatási intézményei,lakosai körében.Az iskola pedagógusai és a Zöld Kapocs Környezeti Nevelők munkaközössége oktatócsomagot dolgozott ki a kisiskolások és az óvodások számára a terület természeti kincseire építve. Az alsó tagozatos oktató csomag nagyon változatos tevékenységeket kínál : a gyerekeknek meg kell figyelniük a hangokat, különböző feladatokat ad számukra a madarakról, rejtvénnyel gazdagítja a feladatkört. Bemutatja a nádasokat, játékosan megtaníttatja a gyerekekkel a morzeábécét, megtapintat velük különböző természeti anyagokat. Feldolgozza a néprajzi és kulturális értékeket, valamint bemutatja az itt található élővilágot.

A 2,4 km hosszú tanösvény körút alakú, és egyirányú.Tájékoztató táblák segítik az információszerzést, valamint bemutatja a látogatóknak a környéken található növényeket, az „ökológiai lábnyom” kiszámításának módját, felhívja a figyelmet az újrahasznosításra.

2014-ben 35 millió forintból, az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásával újult meg a Téglagyári Tanösvény, melyet 2014. szeptember 20-án családi nap keretében vehettek birtokba a természetet szerető vásárhelyiek. A területen három szabadtéri kemencét, egy pihenőt építettek, és szép kilátókat emeltek.
Közel 17 helyszínen voltak programok. Tésztát gyúrhattak, sőt cipót is süthettek. Megelevenedtek a csutkababák a gyerekek keze alatt, a bátrabbak kipróbálhatták a népi játékokat is. Sámándobok, népi hangszerek, népmesék röpítették a múltba az érdeklődőket.

A leírásból is látszik, hogy egy egész napos terepi foglalkozáshoz is bőséges és változatos tevékenységkínálatot nyújt, ezért érdemes felkeresni ezt a területet.

Szerkesztőségi információ: Ottjáttunkkor (2020. okóber) a tanösvény sajnos nagyon elhanyagolt állapotban volt. Sok tábla hiányzott, vagy olvashatatlan, illetve rossz állapotban volt. A tanösvény befejező szakaszát teljesen benőtte a növényzet.
Téglagyári tanösvény, Hódmezővásárhely Téglagyári tanösvény, Hódmezővásárhely Téglagyári tanösvény, Hódmezővásárhely Téglagyári tanösvény, Hódmezővásárhely