Hévíz látnivalói

Hévízi Szentlélek templom

Cím Hévíz Széchenyi u. 33. 46.791044 N, 17.185125 E
Kapcsolat Nincs megadva elérhetőség
Épült: 1996-1999 Építtette: Bencsik Pál c. apát, esperes, hévízi plébános
Tervezete: Bocskai János keszthelyi építészmérnök

A hévízi új templom építését az indokolta, hogy a kommunizmus idején a Tófürdőnél lerombolt helyett, csak a város szélén engedélyezték új templomot emelését, melyre az akkori ideológiai és pénzügyi helyzet nyomta rá a bélyegét.
Bencsik Pál c. apát, plébános Úr, már idehelyezésekor (1989) felismerte a templom hátrányait, szűk, kicsi mivoltát.
Bővíttette több-kevesebb sikerrel, ám a templom rossz tervezése ebben gátolta. A további évek során bebizonyosodott, hogy még így is kicsi a befogadóképessége, hiszen a templombajárók létszáma folyamatosan növekedett.
Apát Úr kitartó és következetes kiállása találkozott Hévíz város vezetőinek támogatásával.
Így adódott a lehetőség, hogy a város egyik kiemelt helyén, az üdülőközpontban épülhetett fel az Isten háza a Szentlélek tiszteletére.

Az alapkövet 1996. május 27-én (Pünkösdhétfőn) Dr. Szendi József akkori veszprémi érsek szentelte meg, s Bencsik Pál c. apát, plébános helyezte el.
A templom két új harangját (Szent Péterről és Szent Pálról elnevezetteket) Gombos Miklós őrbottyáni harangöntő mester öntötte, s 1998. június 1-jén (Pünkösdhétfőn) Dr. Márfi Gyula érsek szentelte meg, mielőtt végleges helyükre kerültek. A templom elkészültekor a régi templom két harangját is átköltöztették a tornyokba.
A templomot 1999. szeptember 9-én Dr. Szendi József nyugalmazott veszprémi érsek szentelte fel.

A bazilikának is nevezhető - mintegy ezer fő befogadóképességű - impozáns templom stílusát nehéz meghatározni, hiszen a régi gótikus és a modern stílus elemeit ötvözi.
A templom hét tornya a Szentlélek hét ajándékát jelképezi (Bölcsesség Lelke, Értelem Lelke, Tudás Lelke, Jámborság Lelke, Erősség Lelke, Jótanács Lelke, Istenfélelem Lelke).
A templom felülnézetből egy kitárt szárnyú galambra is emlékeztet, amely szintén a Szentlélek egyik ábrázolásmódja. Mivel a templom belseje körcikk alakú, a hívek a lehető leközlebb kerülhetnek a liturgia központi helyéhez, az oltárhoz.

A tebernaculum felett látható kéz nélküli korpusz több, mint 150 éves. Így találta Bencsik apát Úr még káplán korában egy falusi templom tornyában.
Heviz Szent Lelek Templom 1 Heviz Szent Lelek Templom 2 Heviz Szent Lelek Templom 3