Harta látnivalói

Hartai-Felvidéki Emlékszoba

Cím Harta Templom utca 52. 46.692375 N, 19.027610 E
Kapcsolat Nincs megadva elérhetőség
Hartai-Felvidéki Emlékszoba és Gallé Tibor Emlékszoba

Nevezetes múzeumi épület az alig száz esztendeje épült sárga ’Robautéglás’ homlokzatú ún. Baum-ház.
Helységeinek gerendamennyezete megőrizte az 1848-as építési dátumot. A múzeumi termek az egykori parasztházak különböző funkciójú helyiségei. A berendezési tárgyak azok rendeltetésszerű használatához tartoztak. A „Tájházak a Közösségért” pályázati program keretében 2008. nyarán kezdődött el a Baum-ház első három helyiségének újrameszelése, a padlók lekenése, a villanyvezetékek felújítása. Nem várt nehézséget jelentett az, hogy az 1855-ben épült ház utcai homlokzati téglafala megdőlt. 2009. március 15. tiszteletére – a községi ünnepség rangjára emelt átadóünnepségre – az épület megújult. Nyílászárói eredeti hartai zöldben ragyognak.

Hartai-Felvidéki Emlékszoba
Az 1947-1948-as lakosságcserével Hartára a Csallóközből, Garam-mentéről, Gömör- és Pozsony megyékből 232 család érkezett. A kibocsátó felvidéki települések magyar neve a következő: Alsószeli, Csölösztő, Garammikola, Diószeg, Gútor, Garamlök, Losonc, Kispeszek, Nagyfödémes, Nagymácséd, Nagypeszek, Nyírágó, Máriakálma, Osgyány, Somorja, Tejfalu, Pádár, Taksony, Kisbalog, Nagybalog, Léva, Rimaszombat, Nagykálna és Nagysalló.

Az akkori tájházgondnok vezetésével elkezdődött a hartai felvidéki emlékanyag tudatos gyűjtése. Nyáron megkezdődött a Hartai-Felvidéki Szobába kerülő néprajzi anyag rendezése. A tárgyak összegyűjtése, tisztítása, rendszerezése Fröhlichné Somogyi Anna és Gottschall Péter érdeme. A munkába egyre több felvidékről elszármazott és törzsgyökeres hartai önkéntes kapcsolódott be. A program szakmai irányítója Kustár Rozália muzeológus (Viski Károly Múzeum) volt, aki elvégezte a tárgyak egyedi azonosítóval való ellátását, Gyarapodási naplóba vételét (közel 300 db új tárgy!). Szakmai konzultáns Kothencz Kelemen néprajzkutató (Türr István Múzeum) volt. Több tárgy – kiemelten a nagy szentképek – restaurálásra szorultak, a munkát Köhler Péter festőművész végezte el. Az előkerült dokumentumok és fényképek archiválásra kerültek, többet digitalizálás után kiállítottunk a történeti vonatkozásokat megidéző előtérben. A női viselet több darabját múzeumi babán mutatjuk be. A Hartai-Felvidéki Szoba ünnepélyes avatására Múzeumi est keretében 2009. március 13-án, majd a március 15-i ünnepi megemlékezés részeként 2009. március 14-én került sor.


Gallé Tibor Emlékszoba
Zsákovics Ferenc művészettörténész (Magyar Nemzeti Galéria) szakvéleménye alapján a pályázati támogatásnak köszönhetően 2008. őszén megvalósult Gallé Tibor hartai festőművész hagyatékában lévő képek újrakeretezése, savmentes paszpartuzása, eseti restaurálása (Köhler Péter festőművész által). A helyiség megfelelő világítástechnikával lett ellátva. A kiállításrendezés során az alkotások mellett Gallé Tibor családfája, szibériai fogságban íródott naplója és rajzai, személyes dokumentumai, kiállítási meghívói, ex librisei kerültek kiállításra.

A Gallé Tibor Emlékszobában az eddig több helyszínen őrzött alkotások végre egy helyen láthatók. Az érdeklődő közönség – falubeliek és a településre látogatók – átfogó képet kapnak Gallé életművéről. Az adományozók szándékának megfelelően meghatározó többségben vannak a hartai témájú, illetve a településhez szorosan kötődő alkotások, melyek művészettörténeti értékük mellett helytörténeti jelentőséggel is bírnak. A megnyitót a művész több leszármazottja is megtisztelte.
Harta Felvideki Emlekszoba