Gönc látnivalói

Károlyi Gáspár Múzeum

Cím Gönc Károlyi Gáspár u. 27/c. 48.473530 N, 21.274694 E
Kapcsolat Telefon: 46/388-650 Web: www.gonc.hu
A Károlyi Gáspár Múzeum és Biblia kiállítás azzal az igénnyel jött létre, hogy bemutassa Gönc neves prédikátorait, iskolamestereit, a gönci iskola diákjait, szellemi értékeikkel együtt és a gönci reformátusság évszázados egyházművészeti kincseit kiegészítve az egyházmegye és az egyházkerület közösségeinek értékeivel. Szeretné éreztetni látogatóinkkal, hogy ezek gyülekezetek mind összetartoznak, egy közösségnek tagjai és ezt az együvé tartozást kívánja erősíteni a gyülekezetekből érkező látogatókban is.

A kiállított tárgyak nagy részét a Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei bocsátották a rendelkezésünkre. a kiállítás 1999 májusában nyitotta meg kapuit, majd 2015-ben a Károlyi Gáspár program keretében kapta meg mai formáját.

A tárlatot tervezte és berendezte Pocsainé Dr. Eperjesi Eszter és Tanászi Árpád.

Az első és bevezető terem a Károlyi szoba a helytörténeti kiállítással. A második az „Oroszországból hazaérkezett könyvek” terem értékes ősnyomtatványokkal. A harmadik az Egyházművészeti terem, ahol a gönci gyülekezet úrasztali kellékei mellet a környékbeli gyülekezetek egyházművészeti ritkaságait is kiállítottuk. A negyedik terem különböző fordítású és nyelvű bibliákkal, interaktív kiállítási alkalmazásokkal segíti a látogatott a kiállítás megértésében.

KÁROLYI TEREM
Gönc város évszázadok során átélt szenvedései közepette is megtartotta Isten iránti hűségét, Krisztusba vetett hitét. Gönc lakosai – a felvidéki városokhoz hasonlóan – először Luther tanait fogadták el. Az először német ajkú város egy generáció alatt vette át a református vallás alapjait és a magyar nyelvet egyaránt. Helytörténeti teremben Gönc város életét és a Református gyülekezet viszontagságokkal teli történetének megismerését segíti a tárlókban elhelyezett dokumentumok és tárgyak.

AZ OROSZORSZÁGBÓL VISSZAJÖTT KÖNYVEK TEREM
A Sárospataki Református Kollégium Nagykönyvtárából kiválogatott majd a második világháború végén elhurcolt 172 kötet, hosszú diplomáciai erőfeszítések végeredményeként 2006-ban kerültek vissza Sárospatakra. A könyvek visszaadásának emléket állítva láthatók a második teremben kiállításra kiválogatott ősnyomtatványok és bibliák.

EGYHÁZMŰVÉSZETI TEREM
Gönc református gyülekezetének, az Abaúji Egyházmegyének, A Tiszáninneni Református Egyházkerületének egyházművészeti ritkaságait, kincseit ismerteti meg a látogatókkal. A terítők többsége a Gönci gyülekezet felbecsülhetetlen értékű úrihímzéses úrasztali terítőinek darabjai. Láthatjuk Sathmáry Király Klára úrasztali terítőjét, melyet a zilizi gyülekezetnek adományozott, és Máriássy Krisztináét, melyet a hangácsi eklézsiának készített. Kiállítottunk egy török terítőt, mely a hernádszurdoki gyülekezettől került a múzeumi gyűjteménybe. Az úrasztali edények különböző anyagokból készültek: aranyozott vörösréz; aranyozott ezüst; ezüst; ón; cserép. Bármilyen anyagból készültek is, hűen tükrözik a gyülekezeti tagok egyházuk iránti hűségét, adakozó kedvét.

BIBLIA KIÁLLÍTÁS
Az egyházművészeti teremből lépcső vezet fel a biblia kiállításnak otthont adó 140 m² alapterületű emeletre. A kiállítás harmonikusan ötvözi a hagyományos, nyomtatott Biblia bemutatását a 21. századi igényeit kielégítő modern, interaktív megjelenítést, segítve ez által is a Szentírás minél hatékonyabb megismerését.

Kiállítás azt a célt hivatott szolgálni, hogy megmutassa mindenkinek a biblia évezredeken átívelő feladatát. Az általa hordozott üzenetet, ami a mai változó világban változatlan marad, hogy bár legyen pergamen, kódex, könyv, festmény, metszet vagy digitális adathordozó, a benne fellelhető üzenet ugyanaz marad. Az üzenet mely segít mindenkinek, aki befogadja azt.
Kirandulastervezo Gonc Karoli Gaspar Muzeum 1 Kirandulastervezo Gonc Karoli Gaspar Muzeum 2 Kirandulastervezo Gonc Karoli Gaspar Muzeum 3