Füzér látnivalói

Füzéri várhegy

Cím Füzér Várhegy 48.542794 N, 21.460131 E
Kapcsolat Web: www.fuzer.hu
A füzéri várhegy Magyarország természeti csodája
A füzéri vár, a Várhegy a közelmúltban 2007-ben Magyarország természeti csodája címet nyerte el. Ennek nyomán formálódó fejlesztés, a Várhegy oldalában tervezett sziklagyep látogató ösvény, amely lehetővé teszi a ritka látnivalók megtekintését, bemutatását anélkül, hogy azokban kár esne. A védett ritkaságokat vezetővel, csoportosan lehet látogatni.

A hegyoldalak a középkorban védelmi okok miatt tarra vágottak, később az intenzív legeltetés miatt kopárok voltak. A kopár szikla és omladék felszínen alakult ki egy sajátos pionír vegetáció: a sziklagyep. Fedezze fel Magyarország 7 természeti csodáinak egyikét a Füzéri Várhegy egyedülálló sziklameredélyeit, növény és állatvilágát. A füzéri Várhegy már messziről feltűnő, környezetéből magányosan kiemelkedő vulkánikus képződmény.

Növények a sziklagyepen:
- A sziklai ternye, mely a sziklafalak, nyílt sziklagyepek növénye.
- A törpe nőszirom, száraz sziklagyepekre jellemző, a lusus, azaz virágszín változatosságát a lila és sárga színek jellemzik.
- A rózsás kövirózsa kárpáti pannóniai bennszülött faj, őskőzet sziklagyepek és sziklás lejtők védett faja.
-Az árnyékosabb, humidabb szegletekben és oldalakon a páfrányfélék közül az aranyos fodorka és a sokszor nagyobb sziklafelületeket is beborító édesgyökerű páfrány a jellemző.
-A mészkerülő sziklagyepre jellemző magyar kőhúr alacsony bokrosodó félcserje míg alatta sárgán virágzó borsos varjúháj telepedett meg.
- A fürtös kőtörőfűvet bugás fürtös virágzata és tőlevélrózsája egyaránt jellemzi.
- A nyáron virágzó barátszegfű élőhelyét a zárt sziklagyepek és sztyepplejtők jelentik.
- A Triumfettiimola előfordulása száraz sziklagyepek, lejtősztyepp rétek, száraz tölgyesek és cserjések társulásaiban jellemző.
- Szép számban virít a Várhegyen a homoki pimpó, az északi részen gyakori a tavaszi lednek és a bogláros szellőrózsa.
- A Meleszke oldalra áthúzódon Schudichtarsóka nevét az azt leíró, már említett ifj. Schudich Nándor füzéri erdőgondnokról kapta.
Füzéri várhegy, Füzér Füzéri várhegy, Füzér Füzéri várhegy, Füzér Füzéri várhegy, Füzér