Fertőszéplak látnivalói

Fertőszéplaki Tájházak

Cím Fertőszéplak Nagy Lajos u. 33-37. 47.617259 N, 16.840235 E
Kapcsolat Telefon: 99/370-918 Web: www.porpaczy.hu Email küldése
A Nagy Lajos utca egyik szakaszán megmaradt az egykori, ún. fésűs beépítés. 1982-ben ezt az utcarészt műemléki védelem alá helyezték, és az egymás melletti öt portán múzeumot létesítettek.

A Fertő-part hagyományait a 37. sz. ház kiállításaiból ismerhetik meg a látogatók, egyben ez az épület szolgál a látogatók fogadására is. Az első szobában lévő kiállítás megismerteti a vendégeket a Fertő-part történelmével, tárgyi emlékeivel. A ház egyik kiállítása bemutatja a textilfeldolgozás eszközeit és fázisait. A következő helyiségben a sás- és gyékényfeldolgozás eszközeit és termékeit ismerhetik meg. Az utolsó teremben található kiállítás a Fertő egykori halászainak és halászatának, valamint a nádaratásnak állít emléket.
35. sz. ház (1850-1900) A ház első lakása két szoba, konyha és kamra felosztású. A szoba földes padlójú, bútorzata a vidékre jellemző, festett. Jellegzetes bútora a mennyezetes ágy, a sarokpad és a menyasszonyi láda.

35. sz. ház (1850-1900) A ház első lakása két szoba, konyha és kamra felosztású. A szoba földes padlójú, bútorzata a vidékre jellemző, festett. Jellegzetes bútora a mennyezetes ágy, a sarokpad és a menyasszonyi láda. Különösen szép szemes kályháját a konyhából fűtötték.
A konyhában a szabad kémény alatt épült a nagy szögletes sütőkemence. Főzőhelyként a kemence lapos teteje szolgálhatott. A hátsó lakás ugyancsak két szobás. Újdonságnak számít a szekrény megjelenése és a csonkolt végű mennyezetes ágy, végében az asztalággyal. A szobában található csikótűzhelyen főztek, egyben fűtöttek is. A kemencét csak kenyérsütésre használták. Az épület végében mindkét családnak külön kamrája volt, melyek a legfontosabb szerszámokat és tároló edényeket mutatják be. A széles udvar másik oldalán áll az egykori berendezett asztalosműhely, melyet egy időben pálinkafőzésre is használtak.
33. sz. ház (1890 – 1930) A 33. számú ház utcai lakásában az ágyak új rend szerint, a szoba terébe forgatva állnak, végüknél nagyméretű asztal és tonettszékek, melyek egy jobb módban élő parasztcsalád bútorai.

33. sz. ház (1890 – 1930) A 33. számú ház utcai lakásában az ágyak új rend szerint, a szoba terébe forgatva állnak, végüknél nagyméretű asztal és tonettszékek, melyek egy jobb módban élő parasztcsalád bútorai. A tűzhellyel szemben a kor divatjának megfelelő üveges konyhaszekrény. A szabadkéményt elfedték, egy tömbbe került a kemence, a takaréktűzhely, a katlan és a mászó kémény. A hátsó lakás egy szegény család szobáját mutatja, konyhája már az étkezésre is adott lehetőséget. Az épület hátsó traktusában van az istálló a jászollal. Az épület egykori második istállóját átalakították, ma bognárműhely látható benne.
31. sz. ház (1950-es évek) A szoba-konyhás lakásban a stukatúrozott mennyezet, a hajópadló, a kárpitozott kombinált bútor közelít a városi divathoz.

31. sz. ház (1950-es évek) A szoba-konyhás lakásban a stukatúrozott mennyezet, a hajópadló, a kárpitozott kombinált bútor közelít a városi divathoz. A konyha szerepétátvette a hátsó lakószoba, benne asztalisparhelt, a vizespad és a konyhabútor-garnitúra. A konyhából nyíló kamrában a szőlőművelés eszközeit is elhelyezték. Az épület végében áll a hidas, valamint a járgányszerkezet, melyet csépléshez használtak.

A házak mögött álló pajták a 19-20. század földművelési eszközeit mutatják be.
Fertoszeplaki Tajhazak 1 Fertoszeplaki Tajhazak 2 Fertoszeplaki Tajhazak 12 Fertoszeplaki Tajhazak 21 Fertoszeplaki Tajhazak 19