Fehérvárcsurgó látnivalói

Gaja-völgyi Tájcentrum

Cím Fehérvárcsurgó külterület 47.297223 N, 18.229676 E
Kapcsolat Telefon: 22/510-500 Web: www.vadex.hu Email küldése
A látogatók a kihelyezett tájékoztató táblákról megismerhetik a völgy geológiai és régészeti értékeit, sajátos élővilágát; természeti ritkaságai mellett tájékozódhatnak gazdag történelmi múltjáról, több évszázadra visszatekintő vadászati jelentőségéről. Számos úti cél közül választhatnak, érdemes tehát többször is visszatérni, hiszen minden évszakban másként néznek ki a halomsírok, az Erdei szentély, a Vaskereszt, a Vasutas pihenő, az Alba Régia -forrás, az Ádám-Éva fa, a Sobri Jóska-barlang, a Rigó-lyuk, és maga a patak is.

A Bársony István Emlékház a környék erdő - és vadgazdálkodásának múltját és jelenét mutatja be. A helyszín választása nem véletlen, ugyanis itt hozta létre a grófi Károlyi család az ország egyik első vadaskertjét, amelynek ispánja volt Bársony János, Bársony István édesapja.
A Bársony-ház bejelentkezés után látogatható!

Szolgáltatások, vendéglátás
A Gaja-völgyi Tájcentrum központi területén található büfé és ivóvíz nyerő hely. Továbbá lehetőség van szabadtéri sütés - főzésre, fedett szín foglalására is.

A terület elhelyezkedése, földrajzi adottságai
A Bakony keleti oldalán található a mesébe illő Gaja-szurdok. A völgy aljában a Gaja patak kanyarog, amely Nagyesztergál mellett ered és 20 km-en át kelet felé folyik, majd a Bakonynál visszafordul dél irányba. Vizével táplálja a Fehérvárcsurgói-víztározót, majd dél felé folytatja az útját, a Móri-vízzel, a Sárvízzel és a Séddel egyesülve egészen a Dunáig. A patak fölé tornyosuló szikláival, mély szakadékaival, változatos erdőivel gazdagítja a tájat. A szurdok hűs nyugalma, a völgyperemekről elénk táruló panoráma felejthetetlen hellyé teszi mindenki számára. A területen a 4 km hosszú, meredek falú szurdokvölgy található, amely a dolomitból álló kőzettömeg folyamatos emelkedése és a közben lezajló törései során alakult ki.

Növény- és állatvilág
A párás levegőjű szurdokvölgyet gazdag növényvilág jellemzi. A szinte őserdei klímájú területet égerligetek, szurdokerdők, karsztbokor erdők, sziklagyep, lejtősztyepp, mészkedvelő és cseres- tölgyesek gazdagítják. A területen vadgazdálkodás folyik. Az itt előforduló szarvasok, őzek, muflonok, vaddisznók, apróvadak mellett különlegesnek számít a hazánkban csak Fehérvárcsurgón élő szikaszarvas.

Történelme
Már a honfoglalás idején is kedvelt terület volt a Gaja-völgyi Tájcentrum területe. Árpád vezér törzsének táborhelyeként tartják számon. A környék gyógyvize és vadállománya miatt királyi vadászok lakhelye volt. Többek között Szent István király kedvelt vadászhelyeként is szolgált. Államalapító királyunk nevét viselte az országos kék jelzés útvonalán 1938-ban rendezett túra is. Az eseményt Szent István túrának, illetve Szent István turistavándorlásnak nevezték el. Ezeket a történelmi tényeket szem előtt tartva a VADEX Mezőföldi Zrt. úgy döntött, hogy államalapító királyunknak emléket állítva a történelmi múlttal rendelkező fehérvárcsurgói vadaskertjét Szent István vadaskertnek nevezi el.
Gaja-völgyi Tájcentrum, Fehérvárcsurgó Gaja-völgyi Tájcentrum, Fehérvárcsurgó Gaja-völgyi Tájcentrum, Fehérvárcsurgó Gaja-völgyi Tájcentrum, Fehérvárcsurgó