Budapest látnivalói

Kiscelli Múzeum - Fővárosi Képtár

Cím Budapest III. kerület, Kiscelli u. 108. 47.538162 N, 19.028045 E
Az 1889-ben létrejött FŐVÁROSI KÉPTÁR Budapest képzőművészeti gyűjteménye.
A megalapítás szándéka már 1887-ben megfogalmazódott, 1899-ben pedig a városligeti Műcsarnok (ma Palme Ház) épületében kapott helyet a Főváros Múzeuma.

Az első években a kifejezetten várostörténeti vonatkozású képzőművészeti műveket gyűjtöttek. 1909 körül Bárczy István polgármester határozott művészettámogatási elképzeléseinek hatására a gyűjtési koncepció megváltozott abban az irányba, hogy a vásárlásoknál a képek tárgya helyett tiszta esztétikai szempontok, egy jövendőbeli fővárosi galéria szempontjai irányadóak.
A modern galéria megteremtésének előfeltételei közül az egyik, a gyűjtemény évről-évre gazdagodott, de a másik, a helyszín, az épület évtizedekig megoldhatatlan feladatnak bizonyult. A helyzet végül a Károlyi-palota megvételével (1928) megoldódott, ahol 1933-ban megnyílt a Fővárosi Képtár.
A két világháború között a magyar művészetet gyűjtő múzeumok között a Fővárosi Képtár igen előkelő helyet foglalt el, s fontos szerepet játszott a 19-20. századi magyar művészet megismertetésében.
A második világháború után, 1946-ban elsőként nyitotta meg kapuit a látogatók előtt.

Mint 1949-ben megállapították, a Fővárosi Képtár az utolsó másfél évszázad képzőművészetének legjobb darabjait gyűjtötte össze, ami lehetővé teszi a továbbiakban egy nemzeti galéria kialakítását.
1953-ban a várostörténeti vonatkozású tárgyak kivételével a gyűjtemény az Országos Képtárba, majd 1957-ban az akkor alapított Nemzeti Galériába került.
1963 óta újra gyűjt a múzeum képzőművészetet, már új helyén, a Kiscelli Múzeumban. Mint a Budapesti Történeti Múzeum része, 20. századi és kortárs magyar művészet tartozik gyűjtőkörébe.
A Fővárosi Képtár nevet 1989-ben kapta vissza a múzeum.

KIÁLLÍTÁSOK
Pest-budai cégérek
A Kiscelli Múzeumnak gazdag és értékes gyűjteménye, Magyarországon egyedülálló állandó kiállítása van a főváros területéről származó cégérekből. Köztük található több várostörténeti jelentőségű darab is, mint például az Arany Kéz fogadó ornamentális cégére, mely a belvárosi Aranykéz utca névadója lett. A míves iparművészeti darabok mellett készültek festett cégtáblák is, amelyeket olykor olyan jeles művészek alkottak, mint Barabás Miklós (1810-1898).

Mozaikok Budapest múltjából II. – Közterek és magánterek, 1873–1940
Kiállításunk második része Budapest történetének egyik legérdekesebb és legjelentősebb korszakát idézi fel. Nemcsak a város főbb útvonalai, épületei, a gazdaság fejlődésének tendenciái élnek máig hatóan, de a város szellemi közege, kultúrája és humora is. A kiállítás természetesen csak mozaikszerű képet adhat Budapest arculatáról, lakóiról, felívelő fejlődéséről. A bemutatás legfontosabb szempontja, hogy az egyes korszakokat a látható műalkotások és tárgyak együttese idézze fel, s – a kaleidoszkóp mintájára – kerüljön fénybe az egykor élt emberek makro- és mikrokörnyezete, a művészet formavilága és annak változásai.

Mozaikok Budapest múltjából I. – A főváros régisége, 1780–1873
A Kiscelli Múzeum 2003 őszén megnyitott állandó kiállítása egy Magyarországon eddig nem bevett felfogást honosított meg. A kiállítás ugyanis a Fővárosi Múzeum saját történetére, századfordulón berendezett egykori tárlatára reflektál, ezt idézi fel. A bemutatott tárgyak – céhládák, festmények, órák, metszetek, ezüst evőeszközök és kancsók, érmek, szobrok és építészeti tervek stb. – az 1780-as évek, II. József császár, azaz Buda tényleges fővárossá válásának kora és 1873, Buda, Pest, és Óbuda egyesítése közti korszakról szólnak.

Kiscelli Nyomda – Fejezetek a főváros nyomdászattörténetéből
A Kiscelli Múzeum állandó kiállítása a fővárosi nyomdászat 19-20. századi történetét mutatja be, olyan egyedülálló darabokkal, mint a budai Szentháromság-szobrot ábrázoló réz-nyomólap, az Egyetemi Nyomda betűkészlete, vagy a Landerer és Heckenast Nyomdából származó Columbia-nyomdagép, ami a 12 pont és Nemzeti dal nyomtatásáról ismert.

Barokk szoborcsarnok
A szoborcsarnokban a budavári Mátyás-templom előtt álló Szentháromság szoborcsoport 1712-ben felállított figurái, valamint a 19. századi pest-budai klasszicista épületeket díszítő szobrok és domborművek láthatók.

A pesti Arany Oroszlán Patika
A gyógyszertár cseresznyefa borítású berendezése a stílusjegyek alapján az 1830-as évek elején készült. A bútor később több javításon, apróbb átalakításon esett át, míg a tárgyegyüttes életébe a legkomolyabb beavatkozás 1939 nyarán történt: ekkor az eredetileg cseresznyefa borítású pultokat linóleummal fedték el, továbbá a hasábos lábakat linóleumborítású, egybefüggő lábazatra cserélték. A korábbi döntött írópultos számolóasztalból és az eredeti nagy pultból L- alakú pultot alakítottak ki. A gyógyszertár bútorzatának és edényeinek államosítását követően az egykori officina berendezését a Kiscelli Múzeum egyik földszinti termébe szállították. A bútorzatot itt az új helyszínhez igazítva állították fel.
Kiscelli Muzeum 1 Kiscelli Muzeum 2 Kiscelli Muzeum 3 Kiscelli Muzeum 4 Kiscelli Muzeum 5
Continental Citygolf Club
Budapest
0.52 km

Continental Citygolf Club, Budapest
Szemlő-hegyi-barlang
Budapest
1.00 km

Szemlő-hegyi-barlang, Budapest
Kőpark tanösvény
Budapest
1.03 km

Kőpark tanösvény, Budapest
Mátyás-hegyi-barlang
Budapest
1.18 km

Mátyás-hegyi-barlang, Budapest
Kolodko IN VINO VERITAS miniszobor
Budapest
1.20 km

Kolodko IN VINO VERITAS miniszobor, Budapest
Katonavárosi amfiteátrum
Budapest
1.21 km

Katonavárosi amfiteátrum, Budapest
Baross City Hotel
Budapest
6.50 km

Baross City Hotel, Budapest
Klebelsberg Kastély
Budapest
7.30 km

Klebelsberg Kastély, Budapest
Petneházy Lovascentrum és Huszárcsárda
Budapest
9.08 km

Petneházy Lovascentrum és Huszárcsárda, Budapest
Teleki-Wattay kastély
Pomáz
11.28 km

Teleki-Wattay kastély, Pomáz
Csiki Pihenőkert
Budaörs
14.13 km

Csiki Pihenőkert, Budaörs
Pap-sziget Kemping, Bungalow-park és Ifjúsági szállás
Szentendre
15.37 km

Pap-sziget Kemping, Bungalow-park és Ifjúsági szállás, Szentendre