Budapest látnivalói

Aquincumi Múzeum és Romterület

Cím Budapest II. kerület, Szentendrei út 139. 47.562758 N, 19.048577 E
Kapcsolat Telefon: 1/250-1650 Web: www.aquincum.hu Email küldése
A rómaiak a Krisztus születése körüli időkben jelentek meg a Dunánál, s uralmuk Budapest területén közel fél évezreden keresztül tartott.
A Római Birodalom határát jelentő Duna stratégiailag tette fontossá Aquincum városát.
A 2. század elején Alsó-Pannonia (Pannonia Inferior) fővárosa lett, s egyben a helytartó székhelye. Kiterjedése nagyjából a mai Óbuda területét foglalata magában. A katonai tábor és a körülötte lévő polgári település a mai Flórián téren és környékén létesült.
Budapest római kori emlékeinek rendszeres kutatása a 19. század 80-as éveiben kezdődött. Az előkerült értékes leletanyag bemutatására 1894-ben nyitották meg az Aquincumi Múzeumot.

Budapest - Rómától északra - az egyetlen olyan európai főváros, mely római örökségét nagyobb összefüggő területen tudja látogatói elé tárni, s gyűjteménye ma már milliós nagyságrendű. Az Aquincum Múzeum romterületén a polgárváros fórumát és az azt körülvevő városrész közel egyharmadát mutatja be.
Az észak-déli és kelet-nyugati főutca találkozásánál épültek a város fontosabb középületei: a fórum, a törvényház (basilica), a nagy szentély, a közfürdő, a vásárcsarnok. Még romjaiban is jól kirajzolódik a magasszintű városi kultúra nyoma: vízvezeték, csatornahálózat, vízöblítéses illemhelyek, folyóvízzel ellátott magánházak, üvegezett ablakok, kőlapokkal burkolt utcák, mozaikkal és falfestményekkel díszített épületek.
A múzeum kőtárának több mint ezer darabos leletanyaga Magyarország egyik leggazdagabb gyűjteménye. Aquincum különböző pontjairól idekerült kőemlékek a római hódítás teljes időszakát felölelik. A sírkövek, szarkofágok, oltárkövek, fogadalmi táblák, épületdíszítő faragványok és építési emléktáblák felirataik és domborműves díszítésük alapján fontos történeti forrásértékkel bírnak.

Róma Aquincumban állandó kiállítás
A mai Szentendrei úton álló kiállító épület - amely az ókori tűzoltó laktanya helyén épült - ad helyet többek között a múzeum 2007-ben megnyitott új állandó kiállításának.
1931-ben a polgárvárosi tűzoltószékház romjai közül került elő az az egyedülálló hordozható orgona lelet, melyet a felirata alapján Kr. u. 228-ban ajándékozott G. I. Viatorinus a tűzoltó egyesületnek. Az eredeti alapján 1935-ben készített megszólaltatható másolat az állandó kiállítás részeként ma is az épület egyik termében látható.
Az állandó kiállítás másik része a feltehetőleg Hadrianus helytartó, a későbbi császár által építtetett helytartói palotát mutatja be. A palota Róma hatalmát jelenítette meg a határ menti fővárosban díszes berendezéseivel, mozaik padlóival, falfestményeivel.
A kiállítás a hely fényűzését idézi meg a kiállított falfestmények, mozaik padlók, szobrok, érmék, arany ékszerek és egyéb használati tárgyak segítségével.

Az Aquincumi Múzeum hagyományosan több olyan rendezvényt is szervez, amelyek már több éve nagysikerrel kerülnek megrendezésre.
A legrégebbi és egyben legsikeresebb ilyen rendezvény a FLORALIA Római tavaszünnep, amely minden év májusában kerül megrendezésre az Aquincumi Baráti Kör szervezésében

Megközelíthető:
Tömegközlekedéssel: A 42-es autóbusszal a Szentlélek tértől, 106, 134-es autóbusszal az Árpád híd pesti hídfőjétől, a Szentendrei/Békásmegyeri hévvel a Batthyány tértől.
Az Esztergom-Budapest vonalán közlekedő vonattal (Aquincum megálló).
Aquincumi Múzeum és Romterület, Budapest Aquincumi Múzeum és Romterület, Budapest Aquincumi Múzeum és Romterület, Budapest Aquincumi Múzeum és Romterület, Budapest Aquincumi Múzeum és Romterület, Budapest