Boconád látnivalói

Szent Mária Magdolna templom

Cím Boconád Szabadság tér 7. 47.641953 N, 20.187049 E
Kapcsolat Nincs megadva elérhetőség
A római katolikus templom a település központi parkjában, szabadon álló, vasráccsal kerített, egy homlokzati tornyos, egyhajós BAROKK építmény, a nyolcszög három oldalával záruló szentéllyel.

Története:
A pápai tizedjegyzékben 1332 körül szereplő templom, a szájhagyomány szerint a Nepumulki Szent János szobra helyén – most liget – állt. A 15.-16. századi sorozatos falupusztulások következtében Boconádon is elromosodott a templom.
Egyes feljegyzések szerint Boconádon ez időben protestánsok éltek, de az 1712-ben betelepült lakosság már katolikus vallású volt.

Néhány évtizeddel később, 1733 körül a kőtemplomnak már csak a töredékei maradtak, helyette fából, sövényből sárral tapasztottak össze ideiglenes miséző helyet.. Még 1743-ban még egy hevenyészett helyreállításnak vetették alá, azonban 1767-ben Szeleczky II Márton a szűk, dűledező , régi templom helyett egy új, tágasabb templomépítésébe kezdett.

Az új templom alapkövét 1768. április 9-én rakták le.
Az Eszterházy püspök által jóváhagyott templom tervét Quadri Kristóf dolgozta át, ez alapján épült fel az új templom 1770-ben, boltozatos toronnyal, kriptával, három oltárral.

Az 1806-10- körül készült jegyzőkönyvek jó állapotú, tágas, szilárd építményként tüntetik fel, viszont 1811-ben arról szól a feljegyzés, hogy a kegyúr Szeleczky III Márton nem gondozza az Isten házát.

1816. május 16-án a templom tornyát villámcsatás érte, a leégett tornyot a falu közadakozásból újjáépítette.

A Hystori Domus szerint a zsindellyel fedett templom orgonáját 1892-ben a budapesti Papp Béla mester felújította 270 Forintért. Még ebben az évben ifj. Novák István és neje fehér színű selyemlobogót készítetett az Oltári Szentség mellé. Ünnepélyes megszentelésére 1892. november derekán került sor.

A templom első, számottevő felújítására 1893-ban került sor, bádog tornyát sárgára festették be. A Felújítás 500 forintbakerült, melynek felét Zanári János, további 35 forintot a hívek, a felmaradót a helyi plébánia fizette ki. Legközelebb 1900-as évek elején kellett külső karbantartási munkákat elvégezni az épületen.
Az első világháború alatt a harangokat hadi célokra elrekvirálták . Helyette készítetett új harangok egyikét Gosztonyi Andor földbirtokos adományozta az egyháznak, a másik a hívek adományaiból készülhetett el.

A villamos világítást 1934-ben Magnin Adorján esperes-plébános szolgálata idején vezették be, ami 210 pengőbe került.

Időközi, jelentősebb felújítási, restaurálási munkákat 1957-58-ban végeztek a templomon, a főhomlokzaton is jól látható évszámok alapján. Az 1990-es években jelentős felújítások restaurációs munkálatoknak vetik alá a templomot.
Első komoly belső munka 1996 nyarához kötődik, amikor az ódon, rozoga padokat elbontották, s helyette Szikszói asztalos mester által vörösfenyőből készült - eddigieknél több- új padok kerültek beállításra. Még ez évben 1996 őszén került sor a templom toronysüvegének lebontására, faszerkezetének újjal való cseréjére s ezt vörösrézzel történő borítására. Ezzel egy időben új süveggömb és új csúcskereszt került a torony csúcsára. Mindezeket Magi Balázs Hajdúnánási mesterember végezte el.

A templom belső festését Varga Bertalan esperes-plébános szolgálata idején végezték el. A festéshez a templom belsejének álvnyzatát Bodonyi Béla ácsmester végezte el, a több hónapot igénybevevő restaurálási munkák pásztói restaurátor keze munkája. A belső festési munkák befejeztével a felújított templomot 1997 június havában szentelte fel Nagy Lajos apát.

Az államalapítás millenniumán díszvilágítást kapott a templom . A három oldali térvilágitás Hevesi villamos szakemberek munkája, költségeinek egy részét Ónodiné Forgó Katalin , más részét a helyi önkormányzat fedezte. A díszkivilágítás 2000. július 23-án vetette fényét először a templomtoronyra.

A barokk templom különösen értékes tartozéka a Mária Magdolnát ábrázoló főoltár,a Golgota és az Angyali üdvözlet képi megjelenítés a mellékoltárokon, a keresztelőkút a 18.szd második feléből, valamint a 18.szd. második feléből a Mária szobor.
Szent Mária Magdolna templom, Boconád