Balatonfüred látnivalói

Városi Múzeum

Cím Balatonfüred Blaha Lujza u. 3. 46.954921 N, 17.893152 E
A Vaszary Ernő fürdőigazgató számára 1913-ban épült hétszobás szolgálati lakás nyugdíjazása, illetve a család kiköltözése után a bencés rend papjainak nyaralója, később lelkészlak, majd a telepi lelkészhivatal otthona lett.
Felújítása óta az épület ad otthont a Városi Helytörténeti Gyűjtemény és kiállítóhelynek. Állandó, interaktív kiállításán a látogatók négy nagyobb témakör: a közlekedés, a gyógyfürdő/fürdőkultúra, az Anna-bál és a színházi élet vonatkozásában ismerkedhetnek meg a város reformkori történetével.

A Városi Helytörténeti Gyűjtemény rendkívül gazdag könyvtárával kutatóközpontként is működik. Emellett itt kapott helyet a Látogatóközpont is, ahonnét tematikus séták indulnak. A szervezett, szakvezető kíséretében tett kirándulások végigvezetik az érdeklődőket a reformkori városrészen – felelevenítve a füredi polgárokhoz és épületekhez kötődő érdekes történeteket.

Állandó kiállítások:
Füred a Magyar Királyság dísze
A látványos, interaktív kiállítás a több mint háromszáz éves múltra visszatekintő fürdőtelep központjának, az egykor Savanyúvíznek nevezett részének XIX. századi életét mutatja be a közlekedés, a gyógyfürdő/fürdőélet, az Anna-bál és a színházi élet vonatkozásában. A kiállítás gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt tartalmas kikapcsolódást ígér.
A több mint háromszáz éves múltra visszatekintő fürdőtelep központja a savanyúvíz kútnál alakult ki. Vizét ivókúrára, a néhány méterrel keletebbre fakadó forrás vizét pedig juhtej-savóval keverve tüdőbetegségek gyógyítására használták. Flasker András seborvos 1702-től már gyógyászati tevékenységet folytatott. A tihanyi apátság 1755-ben megvásárolja az egykori Flasker-féle birtokot és a füredi határához csatolja. A kút köré épültek a gyógyulni vágyó vagy szórakozni akaró vendégek ellátását szolgáló apátsági és magánépületek.
Balatonfüreden a reformkor óta a fürdőidény kiemelkedő és egyben záróeseménye volt az Anna-bál. A hagyomány szerint Balatonfüreden 1825-ben rendezték az első Anna-bált Horváth Anna-Krisztina tiszteletére aki ezen a bálon találkozott Kiss Ernő huszár főhadnaggyal. A megismerkedésből szerelem lett, majd a fiatalok 1826-ban örök hűséget esküdtek egymásnak.
Az első báli tudósítás a Honművészben jelent meg 1836-ban. Bálkirálynőt először 1862-ben választottak Kozma Irma kisasszony személyében.

Németh László emlékszoba
A kiállítás a Balatonfüredhez több szállal kötődő Németh László Kossuth-díjas írónak állít emléket, aki gyakori vendége volt a korabeli szellemi központnak számító Lipták-háznak és a város rendezvényeinek.
Városi Múzeum, Balatonfüred Városi Múzeum, Balatonfüred Városi Múzeum, Balatonfüred Városi Múzeum, Balatonfüred