Baj látnivalói

Árpád-kori templom maradványai

Cím Baj Öregkovács-hegy 47.644583 N, 18.409476 E
Kapcsolat Web: bajitemplom.5mp.eu

A fellelt szakirodalom és kutatások alapján építését a XII-XIII. századra teszik az Árpád-kor idejére. Akkor ezen a területen létezett falu Haláp-Kovácsi plébánia temploma lehetett, körülötte temető volt. A közelben van a Péterképi tisztás, mely alapján Szent- Péter kápolnának is nevezték (1811-ben erdőtérképen megjelölve).


Árpád-korra tehető építéséről a forma és a felhasznált építőanyag tanúskodik. Az árpád-korra jellemző építési mód a szabálytalan kövekből felépített köralaku rotunda építmény, mely 5-7 m átmérőjű belső térrel és rendszerint a keleti oldalon elhelyezett többnyire félkörű szentéjjel rendelkezett.


Magyarországra ezen építési forma a cseh, esetleg lengyel és morva területekről került be. Kezdetben királyi, fejedelmi kápolnák voltak, majd várkápolnák, később a feudális urak hatalmának szemléltetésére épültek, végül a falusi plébánia templomok kedvelt épített formája lett.


A baji körtemplom úgynevezett centrális templomok közé tartozott. A templom maradványait 1993-ban találták meg, mellyel egy időben a hozzá kapcsolódó temetőt, és a késő középkorban a mellé épített nemesi udvarházat és melléképületeket, valamint halastó és védőgát maradványait is megtalálták. Az ásatás során a körtemplomok jellegzetes építészeti megoldása a szabálytalan, megmunkálatlan kövek ( mészkő ) egymásra illesztése, egy külső és egy belső ívű fal építettek, melyek közé kisebb apró kövekkel kitöltött falazást raktak. Ennél a körtemplomnál a tardosi vörös mészkő darabjai is előkerültek. Falvastagság átlag 1 m. A középkorban a falusi templomok mérete viszonylag kicsi volt, hiszen a falvak népessége 30-50 főnél nem volt több, és a rotundák egyik funkciója, hogy a falu teljes lakosságát befogadják ha tűzvész vagy katonai fenyegetés jelent meg. A belső átmérő 5-7 m körül volt, a tetőt zsindely fedte. A kör alakú falon résablakok is voltak.


A feltárás során előkerült a pasztofórium több darabja is, és a szentélyben az apszis déli ívének alsó felén egy függöny alsó szegélyét ábrázoló freskórészlet került elő, amit a falról leválasztottak, restauráltak. A csiszolt oltárlap is tardosi vörös kőből készült.


A kápolna körül lévő temetőt feltárták ( közel 300 sír ) ahol övcsatok, ruhadíszek, párták, gyűrűk és egy XIII. századi francia drágakőfoglalatos kereszt is előkerült. A feltárás során előkerült maradványokból valószínűsíthető, hogy a törökök az 1600 évek végén a falut feldúlták és a templomot is felégették, a sírokat kirabolták.

Baj Kovacsi Kortemplom
Agostyáni arborétum
Tata
1.38 km

Agostyáni arborétum, Tata
MNM Vértesszőlősi Régészeti Bemutatóhelye
Vértesszőlős
3.28 km

MNM Vértesszőlősi Régészeti Bemutatóhelye, Vértesszőlős
Kálvária
Vértestolna
3.61 km

Kálvária, Vértestolna
Fekete Lajos turkológus szülőháza
Tardos
4.14 km

Fekete Lajos turkológus szülőháza, Tardos
Malom-völgyi tanösvény
Tardos
4.19 km

Malom-völgyi tanösvény, Tardos
Öreg-tó Club Hotel
Tata
6.59 km

Öreg-tó Club Hotel, Tata
Lídia vendégház Tata
Tata
10.42 km

Lídia vendégház Tata, Tata
Héregi Harangszó Vendégházak
Héreg
10.52 km

Héregi Harangszó Vendégházak, Héreg
Pajta Apartman és Vendégház
Szomód
11.32 km

Pajta Apartman és Vendégház, Szomód
Ligetszállás
Szárliget
15.37 km

Ligetszállás, Szárliget
Villapark Várgesztes
Várgesztes
16.01 km

Villapark Várgesztes, Várgesztes