Sátoraljaújhely látnivalói

A csodarabbi sírja

Cím Sátoraljaújhely Régi zsidó temető 48.388915 N, 21.655795 E
Kapcsolat Web: www.csodarabbikutja.hu
A 15 ezer lakosú hangulatos kisváros Tokaj-hegyalja legismertebb zsidó zarándokhelye. Több mint másfél évszázada zarándokok sokasága keresi fel a magyarországi haszidizmus megalapítójának, Teitelbaum Mózes (Jiszmách Móse) rabbinak a sírját, amelyet egy modern építészeti köntösbe öltöztetett óhel (kősátor) rejt. Teitelbaum rabbi 1808-ban telepedett le Újhelyben. Karizmatikus egyéniségét cádikként tisztelték, tanácsait az élet minden területén kikérték, mindemellett sokan keresték fel a gyógyító, oltalmazó erővel bíró talizmánjaiért, az ún. kámeákért. Teitelbaum rabbi 33 éves tevékenysége alatt jesivát alapított, irodalmi munkásságot folytatott, prédikált.

Széles körben ismert az a legenda, ami szerint Kossuth Lajos járt az újhelyi csodarabbinál. Két változat is ismert. Az egyik szerint a gyermek Kossuthot betegsége idején édesanyja vitte el a rabbihoz, aki meggyógyította, és egy bibliai mondattal megáldotta. A másik változat szerint Kossuth sátoraljaújhelyi gimnazista korában kereste fel a papot. Tisztelettudóan levette a kalapját az ajtóban, és akkor a rabbi hozzá sietett, a fejére tette a kezét – megáldotta. Azt mondta: Olyan leszel, mint aki meglátta az égő csipkebokrot. A szavad kiáltani fog, a seregek Ura naggyá tesz, és hosszú életet ad neked Bábel vizei mellett”.

Teitelbaum rabbi 1841-ben halt meg, utódai Máramarosszigetre majd az Egyesült Államokba költöztek, ahol hászid központot építettek ki. A 37-es főút városi bevezető szakaszán, a Pataki úton, a vasútállomással szemben találjuk a domboldalra felkúszó, betonkerítéssel körülvett több száz éves temetőt, ahol sírja található. Az előtérből néhány lépcső vezet a modern stílusú, terméskőből, betonból, üvegből készült óhelhez. Az épület valójába három sírt rejt: a híres rebéét és feleségéét, valamint Alexander komáromi rabbiét.
A csodarabbi sírja, Sátoraljaújhely