Ják látnivalói

Helytörténeti Múzeum

Cím Ják Szabadnép u. 47.138764 N, 16.581718 E
Kapcsolat Telefon: 94/356-014
A kiállítás 2001. szeptember 28-án nyílt meg Jákon, az ún. Apáti ház épületében. Az épület egyházi tulajdonban van, de helyreállítását az Országos Műemlékvédelmi Hivatal végeztette el, pályázati forrásokból.

A kiállítás épületének bemutatása Az épület már világi javadalmas, azaz már szerzetesi közösség nélküli apátság újkori címzetes apátjainak rezidenciája volt. A 18. század végén építették. Előtte a 13. században épült itt a Ják nemzetség lakótornya. Ennek feltárt alaprajza segítségével a most álló épület sarkán kőfal részlettel érzékeltetik az egykori lakótorony helyzetét. Ez jól látható, ha a bejárat felől közelítjük meg a múzeumot. Az épületen belül szintén nagyon ötletesen a padlózatba épített kövek mutatják az Árpádkori toronynak az elhelyezkedését. A fapadlózatba a ház legelső, 18.századi alaprajzát is beépítették, mégpedig eltérő mintázatú fapadlóval. Mindezek a megoldások szemléletesek, könnyen elképzelhetővé teszik az előző állapotokat.
A helyiségek falfestése az eredeti festés-maradványok alapján készült.

A kiállítás részletes bemutatása
A bejáraton belépve rögtön az első terembe jutunk. Itt két tabló tájékoztat a kiállítás készítőiről, és az Apáti ház építésének történetéről.
Ezen fotókat láthatunk a felújításról, egy szemléletes alaprajzot (különböző színekkel jelölve az egyes építési állomásokat) és a magyarázó szöveget.

A második teremben négy tabló látható és egy tárló, a falak mellett elhelyezve. Az első tablón a Ják-nemzetség története olvasható, családfával, a másodikon a nemzetség építkezései a 11-12. században Jákon. (Szt. Jakab kápolna, és az Apáti ház helyén álló lakótorony). A régészeti feltárás képeit és az alaprajzokat is láthatjuk. A tabló alatt elhelyezett tárlóban a régészeti leleteket találjuk: cserépdarabokat, érméket feliratokkal.
A harmadik tablón egy nagyon jó távlati rajz látható a templomdombról a 12. századból, segítségével elképzelhető a falu korabeli állapota. Mellette a lakótorony feltárásának képeit látjuk. A terem utolsó tablóján a nemzetség Pornó-Jákimonostori főágának birtokainak elhelyezkedését mutatják be korabeli térképek másolataival.

A harmadik teremben öt tabló látható, amelyek az apátsági templom építésének fázisait mutatják be, egy kivételével. Nagy erénye a tablóknak a sok fotó, amelyeken jól láthatók a freskómaradványok. Fontos annak az oklevélnek a másolata is, amelyik a templom felszenteléséről tudósít. Szép a legrégibb, középkori Madonna-szoborról készült kép is, amely jó példája a gótikus szobrászatnak (ez eredetiben a templomban látható).
A negyedik teremben hat tabló és egy tárló van. Itt található a padlóba ágyazva a lakótorony falának alapja, kőből kirakva. A tablókon az apátság 16-17. századi változásai és az apátság allódiumai láthatók. A legérdekesebb ezek közül a Folnai Ferenc apát által épített kapu, mely szinte kastéllyá változtatja a templomkert déli oldalát.
Az ötödik tablón a ház melletti hulladékgödrök és vermek leletei találhatók képen és eredetiben (kályhacsempék), régészeti rajzokkal. Az utolsó tablón az apátság 18. századi állapotát mutatják be (oltárok képei és a leghíresebb apát, Batthyány Ignác kazulája).

Az ötödik teremben négy tabló és két tárló van elhelyezve. Az anyag többségét a templom melletti temető régészeti feltárásának dokumentumai és leletei teszik ki. Fotókat láthatunk a kibontott sírokról, térképet a búcsújáró helyek megjelölésével, ahol a falu lakói jártak a sírokban talált érmék alapján. Az egyik tárlóban a sírokból előkerült párták, mentegombok és övcsatok találhatók.
A másik tárlóban búcsújárásokból származó érmék, olvasók, keresztek, amelyek szintén a sírok kincsei voltak. A terem utolsó tablóján a falu új, 18. századi temetőjének kápolnája, jelentősebb síremlékei láthatók fotókon.
Két apátot temettek el itt: Stégmüller Jánost, Wenckheim Frigyest. Egy kőfaragó is itt nyugszik, aki a templom nagy restaurálása közben zuhant le az állványokról: Olinger Károly.

A múzeum legnagyobb, központi helyisége az ebédlő. Legértékesebb darabja egy 18. századi porcelán kályha, a bútorokat úgy vásárolták vagy adományként kerültek ide. A falon két festmény reprodukciója: Batthyány Ignác és Wenckheim Frigyes apátok képei.

Az utolsó berendezett terem a falu történetét mutatja be. Több tabló és néhány tárló is található itt. Az első tabló Ják régészeti lelőhelyeit mutatja be térképeken. A második a régészeti leleteket összegzi, évszámokkal. A következőn a falu legrégibb épületeinek fotói láthatók.
Egy tablót szenteltek a rendezők a falu kastélyának, egyet pedig a jáki fazekasságnak. A kiállítást egykori és mai jákiak fotói zárják.
A kiállítás igényes és esztétikus. Érdemes mindazoknak megnézni, akik ellátogatnak Jákra, és érdeklődnek a falu múltja iránt.
Helytörténeti Múzeum, Ják Helytörténeti Múzeum, Ják Helytörténeti Múzeum, Ják Helytörténeti Múzeum, Ják